Kto weźmie mandaty do sejmu po Elżbiecie Kruk i Beacie Mazurek? - wlubelskim.pl

Kto weźmie mandaty do sejmu po Elżbiecie Kruk i Beacie Mazurek?

Kto weźmie mandaty poselskie po kandydatkach, które zdobyły mandaty z list Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego? Kandydatów jest kilku, poniżej przedstawiamy możliwe scenariusze.

Elżbieta Kruk, która uzyskała mandat europosła w okręgu numer 6 (164 108 głosów) nie będzie mogła dłużej zasiadać w parlamencie krajowym. Mandat po niej w pierwszej kolejności powinien przejąć Grzegorz Muszyński, jednak jest to mało prawdopodobne bo obecnie były prezes Portu Lotniczego Lublin pełni funkcję wiceprezesa PFR Nieruchomości.

Po nim w kolejce jest Marek Wojciechowski, szef lubelskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. To właśnie obecny radny sejmiku województwa może objąć mandat na ostatnie kilka miesięcy kadencji sejmu. Jeżeli jednak się nie zdecyduje to następny w kolejności jest radny sejmiku Zdzisław Podkański.

Mandat po Beacie Mazurek, która zdobyła najwyższy wynik w województwie lubelskim (204 693 głosów) wyprzedzając liderkę listy, w pierwszej kolejności może wziąć Maria Gmyz, jeżeli jednak nie zdecyduje się to następni w kolejce są Lucjan Cichosz lub Robert Mazurek.