PiS ma powody do zadowolenia. Cząstkowe wyniki wyborów do PE - wlubelskim.pl

PiS ma powody do zadowolenia. Cząstkowe wyniki wyborów do PE

Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego po przeliczeniu głosów z  99,31 proc. komisji. Prowadzi Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 45,56 proc. Na drugim miejscu Koalicja Europejska z wynikiem 38,30 proc. Partia Wiosna Roberta Biedronia zdobyła 6,04 proc.

Pod progiem wyborczym znalazła się Konfederacja z wynikiem 4,55 proc. chociaż jeszcze wczoraj sondaże exit-pool dawały tej partii 3 miejsca w europarlamencie. Od początku było wiadome, że pod progiem znajdzie się partia Kukiz’15 z wynikiem 3,70 proc.

Aktualny wynik daje Prawu i Sprawiedliwości 28 mandatów z 52 przypadających Polsce w Parlamencie Europejskim. Koalicja Obywatelska zdobędzie 21 mandatów, a Wiosna – 3 mandaty. Do czasu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, jeden europoseł będzie zawieszony, a w PE będzie reprezentować nas 51 europosłów.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej frekwencja wyniosła 45,61 proc. To najwyższy wynik w historii wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce. Wyniki wyraźnie wskazują na mobilizację elektoratu dwóch największych partii, Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Europejskiej.

W okręgu lubelskim (nr 8) mandaty zdobyły dwie kandydatki PiS, Elżbieta Kruk i Beata Mazurek, oraz Krzysztof Hetman z Koalicji Europejskiej. Najlepszy wynik w skali województwa uzyskała Beata Mazurek.

Rekord i najlepszy w historii wyborów do PE wynik w skali kraju uzyskała Beata Szydło zdobywając ponad pół miliona głosów.