W środę na tereny dotknięte nawałnicą przyjechał Premier Mateusz Morawiecki, gdzie wziął udział w odprawie sztabu kryzysowego w Stasinie (gm. Konopnica). Prezes Rady Ministrów spotkał się z poszkodowanymi mieszkańcami, a także wziął udział w oględzinach strat jakie powstały wskutek trąby powietrznej.

Powybijane szyby w oknach, zerwane linie energetyczne, dachy i powalone drzewa to obraz zniszczeń jakich dokonała trąba powietrzna, która we wtorek przeszła przez gminę Konopnica i Wojciechów.

„Naszym obowiązkiem jako wspólnoty jest to żeby nie zostawić tych ludzi samych. Solidarność jest naszą powinnością. Dziękuję wszystkim, którzy stawili się na miejscu i dokonują likwidacji powstałych szkód”mówił Premier Mateusz Morawiecki.

Na pomoc poszkodowanym ruszyli między innymi żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie na miejscu zdarzenia pracuje blisko 200 żołnierzy batalionu lubelskiego, dęblińskiego oraz samodzielne kompanie lubelskiej brygady, a kolejnych 200 pozostaje w gotowości. Zadaniem żołnierzy będzie współdziałanie ze strażą pożarną i innymi służbami w likwidacji skutków nawałnicy, w tym pomoc w najcięższych pracach, jak usuwanie konarów drzew i udrażnianie dróg.

W wyniku nawałnicy uszkodzonych zostało 120 budynków. Najważniejsze zadanie to zabezpieczyć i przykryć dachy domostw, które ucierpiały najbardziej.

W Stasinie pojawili się też m. in. wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, wicemarszałek sejmu Beata Mazurek, poseł Elżbieta Kruk i wicepremier Beata Szydło. Premier Morawiecki zapowiedział także dodatkową pomoc rządową dla wszystkich mieszkańców, których domostwa ucierpiały wskutek wtorkowej nawałnicy.

 

Powiązane
Scroll to Top