Świdnik: 2 miliony na 4 nowe parki dla mieszkańców - wlubelskim.pl

Świdnik: 2 miliony na 4 nowe parki dla mieszkańców

Miasto zdobyło dodatkowe 2 mln zł na organizację nowych parków w Świdniku. Pierwszy teren zielony już powstaje. Kolejne trzy będą gotowe do końca przyszłego roku.

Nowe drzewa i krzewy, labirynt z żywopłotu, alejki i ścieżki spacerowe, trasa dla rowerzystów, ławeczki i stojaki na jednoślady oraz siłownia pod gołym niebem – tak będzie wyglądał park przy al. Lotników Polskich (za stacją paliw). Budowa już trwa.

Park oddzieli budynki mieszkalne od ruchliwej ulicy i stanie się nowym miejscem odpoczynku dla starszych i młodszych osób.

Chcę, żeby Świdnik był coraz lepszym miejscem do życia dla mieszkańców. Dlatego m.in. zabiegamy o miejsca w których każdy będzie mógł odpocząć i nabrać sił z dala od ulicznego gwarutłumaczy Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Budowa nowych parków to duży wydatek dla kasy miasta. Dlatego Świdnik przystąpił dwa lata temu do projektu Zielony Lubelski Obszar Funkcjonalny i dzięki temu zdobyło 4 mln zł dotacji z UE na nowe parki. Na tym nie koniec.

Urzędnicy ze świdnickiego magistratu zdobyli dodatkowe 2 mln zł na zieleń. Radni miejscy wprowadzili te środki w ubiegłym tygodniu do budżetu Świdnika.

Pieniądze pochodzą z oszczędności na inwestycjach, które wykonują inne gminy uczestniczące w projekcieinformuje Karol Łukasik z Urzędu Miasta.

Dodatkowe fundusze pomogą w organizacji terenu zielonego przy ul. Fabrycznej, obok powstających właśnie basenów. Przetarg na wykonawcę będzie ogłoszony w najbliższym czasie.

W ramach projektu Zielony LOF powstaną parki:

  • przy al. Lotników Polskich, za stacją paliw (w trakcie budowy),
  • przy ulicy Fabrycznej, obok powstających basenów (w przygotowaniu przetarg na budowę),
  • między osiedlami Brzeziny I i II (do końca 2020 roku),
  • przy ul. Krępieckiej, na dawnym składowisku śmieci (do końca 2020 roku).
Monika

Monika

red.