„Święto Wina” na Zamku w Janowcu już na stałe wpisało się w majowy kalendarz miejscowej ludności i turystów. Co roku przybywa uczestników wydarzenia, a w szczególności rodzin z dziećmi. Impreza odbędzie się w przyszłą sobotę, 25 maja.

Wydarzenie rozpocznie się od barwnego korowodu, który przejdzie uliczkami Janowca, spod kościoła parafialnego na dziedziniec Zamku. Tam, po odegraniu hejnału, nastąpi oficjalne rozpoczęcie. Na dziedzińcu (na który wstęp jest biletowany) znajdują się stoiska lokalnych winnic, tutaj też odbędzie się degustacja win powstałych w winnicach zrzeszonych w Stowarzyszeniu Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły. Na dziedzińcu odbędą się koncerty oraz panele dyskusyjne prowadzone przez winiarzy i sommelierów.

Impreza przyciąga coraz więcej miłośników wina, którzy podziwiają zamek i degustują wino, które z roku na rok jest coraz lepsze i zdobywa liczne nagrody na konkursach winiarskich mówi prezes stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły Jerzy Zdrzałka.

W zamkowym parku odbędzie się część imprezy, na którą wstęp jest wolny. Jej częścią jest Jarmark Janowiecki (kilkanaście stoisk oferujących produkty lokalne, regionalne rękodzieło). W parku znajduje się scena, na której równolegle do występów na dziedzińcu, odbywają się koncerty kapel ludowych, kół gospodyń wiejskich oraz zabawa taneczna. Dla najmłodszych pośród drzew przewidziana jest strefa zabaw. W tym roku przygotowano koncert pt. C’est si bon – to ukłon w stronę polskich i francuskich mistrzów piosenki (Jerzy Wasowski, Jeremi Przybora, Agnieszka Osiecka, Seweryn Krajewski, Charles Aznavour, Henri Betti, André Hornez) w wykonaniu znakomitych muzyków jazzowych w składzie: Chris Schittulli – voc, Jarosław Malys – Piano, Wojciech Pulcyn – Bass, Robert Majewski – Trąbka, Bogdan Tchórzewski – perkusja.

Podobnie jak w zeszłym roku, również w tym będą stoiska kulinarne, na których będzie można popróbować lokalnych specjałów. Dodatkowo będzie okazja do wspólnego gotowania. Pani Agnieszka Filiks z Wili Filiks w Nałęczowie stworzy na scenie niesamowite dania, których składnikiem będą prezentowane wina
z lokalnych winnic.

Powiązane
Scroll to Top