Projekt Kukiz’15 dotyczący ustawy 447 zdjęty z obrad Sejmu
Nie będzie pierwszego czytania projektu ugrupowania Kukiz’15 dotyczącego ochrony własności RP przed roszczeniami wysuwanymi m.in. w związku z amerykańską ustawą 447. Punkt ten został zdjęty z obrad sejmu o czym poinformowała wicemarszałek sejmu Beata Mazurek. Powodem jest niedopełnienie formalności w dokumentacji.
#Sejm: W związku z tym, że marszałek nie otrzymał wystarczających dokumentów, opinii do ustawy Kukiz w związku ze sprawą roszczeń, czyli słynnej sprawy związanej z ustawą 447- projekt został zdjęty z obecnych obrad Sejmu. Obrady Sejmu zostały skrócone. Będą trwały dwa dni. pic.twitter.com/CmeChtQ4Un
— Beata Mazurek (@beatamk) May 15, 2019
Jeszcze wczoraj o mającym odbyć się dzisiaj czytaniu informował Stanisław Tyszka, który dziś w emocjonalnych słowach odniósł się do sprawy na Twitterze zarzucając Prawu i Sprawiedliwości uleganie naciskom zewnętrznym ze strony Stanów Zjednoczonych i Izraela.
Skandal❗️PiS przed chwilą zdjął z porządku obrad projekt ustawy Anty-447 Kukiz'15! Co się stało w nocy, że PiS zdjął projekt? Czy były naciski z USA i Izraela? Czy mamy rząd na telefon?#TrzebaZmienićTenSystem❗️ pic.twitter.com/YRICmLo4eq
— Stanisław Tyszka (@styszka) May 15, 2019
„Nasza ustawa w jednoznaczny sposób wyklucza możliwość dochodzenia roszczeń dotyczących mienia bezspadkowego. Żądamy jego błyskawicznego uchwalenia przez Sejm. Politycy izraelscy ze znanym z antypolskich wypowiedzi Yairem Lapidem na czele już zaczęli wywierać naciski na polski rząd by nie dopuścił do uchwalenia ustawy Kukiz’15. Nie wolno tolerować by ktokolwiek z zagranicy wywierał naciski na Sejm RP” – mówił w zeszłym tygodniu wicemarszałek Sejmu RP, Stanisław Tyszka.
Zgłoszony przez Kukiz’15 projekt ustawy zakładał między innymi wprowadzenie zakazu podejmowania przez organy państwa jakichkolwiek czynności zmierzających do zaspokojenia roszczeń dotyczących mienia bezspadkowego. W przypadku naruszenia tego przepisu projekt przewidywał konsekwencje karne w postaci pozbawienia wolności i nieważność z mocy prawa czynności dokonywanych wbrew temu zakazowi.
Powrócenie do sprawy po zakończeniu kampanii wyborczej, gdy atmosfera będzie spokojniejsza i bardziej sprzyjająca dyskusji zadeklarował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jego zdaniem nie można dopuścić do tego by sprawa była wykorzystywana jako element kampanii wyborczej.
Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST Act, potocznie zwany ustawą 447 został przyjęty przez Kongres Stanów Zjednoczonych, a w maju 2018 r. podpisany przez prezydenta Donalda Trumpa. Ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu im prawowitym spadkobiercom bądź właścicielom. Zapisy aktu mają charakter głównie symboliczny, a służby dyplomatyczne i przedstawiciele władz USA wielokrotnie uspokajali opinię publiczną, że Polska nie zostanie w żaden sposób zmuszona do wypłaty rekompensat. W takim tonie wypowiadała się między innymi ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher.
Powtarzam – ustawa JUST (447) nie nakłada na nikogo żadnych finansowych ani prawnych obciążeń. Jest to jednorazowy raport dla Kongresu USA, którego celem jest analiza postępu prac krajów w zakresie restytucji.
— Georgette Mosbacher (@USAmbPoland) May 13, 2019