We wtorek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość, podczas której wręczono umowy na dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Łączna kwota na jaką udzielono dofinansowania w ramach zawartych umów to ponad 75 milionów złotych.

Budowa nowych, remont, przebudowa istniejących dróg powiatowych i gminnych to zadania jakie otrzymają rządowe wsparcie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Przekazane umowy dotyczą łącznie realizacji 53 zadań. Dzięki nim w województwie lubelskim powstanie lub zostanie wyremontowane 76 km dróg powiatowych i 51 km dróg gminnych. Łączna wartość umów opiewa na kwotę 75 196 825 złotych.

„Ogromnie się cieszę z tego spotkania wyczekiwanego przez państwa, przeze mnie, tak, abyśmy mogli zakończyć ten pierwszy etap przyznawania środków z Funduszu Dróg Samorządowych z łącznej kwoty 531 mln złotych, jakie województwo lubelskie ma do dyspozycji w tym roku na drogi gminne i powiatowe” – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Samorządowcy odebrali umowy na realizację zadań z rąk wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka, wiceministra Inwestycji i Rozwoju Artura Sobonia i posłanki na Sejm RP Elżbiety Kruk.

„To ważny moment uruchomienia nowego instrumentu, który będzie stałym narzędziem finansowania dróg samorządowych i myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać jak ważne znaczenie z punktu widzenia rozwoju i bezpieczeństwa ma tak duża pula środków na poprawę dostępności komunikacyjnej najmniejszych miejscowości w gminach i powiatach województwa lubelskiego” – podkreślał Artur Soboń.

W ramach Funduszu Dróg Samorządowych kwota dofinansowania to od 50 do nawet 80 procent kosztów inwestycji. O tym jak duży procent dofinansowania otrzyma samorząd zależy głównie od jego sytuacji finansowej. Wręczone we wtorek umowy dotyczą jeszcze zeszłorocznego naboru. W tym roku termin składania wniosków na realizację zadań inwestycyjnych minął 15 kwietnia.

„Realizując sztandarowe inwestycje drogowe takie jak Via Carpathia, które są tak istotne dla naszego regionu to nie zapominamy o naszych małych ojczyznach czego dowodem jest to dzisiejsze spotkanie” – mówiła Elżbieta Kruk.

Wartość wszystkich zgłoszonych inwestycji, które w ramach FDS zamierzają realizować w 2019 roku samorządy z woj. lubelskiego wynosi ok. 334 mln zł (drogi gminne) i ok. 393 mln zł (drogi powiatowe), co razem daje kwotę ponad 720 mln zł.

Powiązane
Scroll to Top