Wyłudzili blisko 600 tys. złotych. Afera w Lubelskim Centrum Innowacji - wlubelskim.pl

Wyłudzili blisko 600 tys. złotych. Afera w Lubelskim Centrum Innowacji

Zarzut popełnienia przestępstwa wyłudzenia mienia o znacznej wartości usłyszeli zatrzymani w ubiegłym tygodniu były prezes i członek rady inwestycyjnej Centrum Innowacji i Transferu Technologii Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji. Sprawa dotyczy wyłudzenia z 2015 roku w kwocie 590 000 złotych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na inwestycję w tzw. „start-up”.

W ubiegłym tygodniu na polecenie prokuratora funkcjonariusze Policji zatrzymali członka Rady Inwestycyjnej działającej przy Centrum Innowacji i Transferu Technologii Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego Sp. z o.o. w Lublinie, Piotra K. oraz prezesa zarządu CIiTT, Grzegorza W.

Wobec podejrzanych prokurator podjął decyzję o skierowaniu do sądu wniosku o zastosowanie aresztu tymczasowego. Sąd ze względu na obawę matactwa i wysoką karę grożącą podejrzanym przychylił się do wniosku.

CIiTT zajmowało się wyszukiwaniem osób zainteresowanych rozwojem własnych, innowacyjnych pomysłów, które mogą znaleźć komercyjne zastosowanie w biznesie. Zgłoszone pomysły poddawane były analizom ekonomicznym i technologicznym, a w dalszej kolejności przygotowywano niezbędną dokumentację m.in. w postaci biznesplanu, dotyczącą możliwości wprowadzenia produktu lub usługi na rynek gospodarczy.

Po uzyskaniu zgody PARP na inwestowanie w wybrany projekt, zakładana była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, tzw. „start-up”. Centrum wspierało finansowo ją środkami pochodzącymi z PARP nabywając jej udziały. Pozostałymi udziałowcami była spółka pomysłodawcy – wynalazcy i inne podmioty.

Piotr K. będący członkiem Rady Inwestycyjnej działającej przy CIiTT, wspólnie z prezesem zarządu Grzegorzem W. nakłonili ustaloną osobę do nabycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Następnie podmiot ten złożył wniosek wraz z wymaganymi przez PARP dokumentami wskazującymi na zamiar zrealizowania innowacyjnego pomysłu o nazwie „Preparat kosmetyczny” tj. wprowadzeniu na rynek produktu dermokosmetycznego o działaniu antycellulitowym.

Po akceptacji pomysłu, została utworzona nowa spółka z o.o., która otrzymała na realizację przedsięwzięcia wsparcie finansowe w wysokości 590.000 złotych, za udziały w niej nabyte przez CIiTT.

Prezes spółki na polecenie Piotra K. wypłacił w gotówce łącznie 580.000 złotych, z czego przekazał mu 520.000 zł, zaś pozostałą kwotę przeznaczył na własne cele. Spółka nie podjęła żadnej działalności w kierunku produkcji „Preparatu kosmetycznego”

Dotychczas w toku postępowania zarzuty usłyszało czterech podejrzanych.