"Chroniąc środowisko chronimy ludzi" - konferencja Czyste Powietrze w Tomaszowie Lubelskim - wlubelskim.pl

„Chroniąc środowisko chronimy ludzi” – konferencja Czyste Powietrze w Tomaszowie Lubelskim

O tym jak uzyskać dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” oraz jakie rozwiązania technologiczne zastosować w zakresie ograniczania emisji zanieczyszczeń – to tematy poruszone podczas dzisiejszej konferencji „Nowe Technologie – Czyste Powietrze”. To już 6 z cyklu 11 zaplanowanych konferencji, zorganizowana na terenie województwa lubelskiego. 

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Wicestarosta Tomaszowski Jarosław Korzeń oraz Zastępca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie – Grzegorz Grzywaczewski.

– Bardzo ważną kwestią w realizacji programu jest współpraca w samorządami. Biura terenowe ułatwiają skorzystanie  niego w miejscu zamieszkania(…) Największe dotacje otrzymają te osoby, które są wykluczone z dostępu do środków. Właśnie po to uczestniczymy w tego typu konferencjach, żeby dotrzeć z tą informacją do ludzi. Chcemy żeby wszyscy z niego skorzystali. Mamy już 3700 złożonych wniosków i jako WFOŚiGW w Lublinie jesteśmy na 4 miejscu w Polscemówił podczas konferencji Zastępca Prezesa WFOŚiGW w Lublinie Grzegorz Grzywaczewski.

Spotkania mają na celu wsparcie mieszkańców i samorządowców w zakresie wdrażania programu „Czyste Powietrze”, a także budowanie postaw proekologicznych. Podczas spotkań eksperci odpowiadają na pytania uczestników związane z formalnościami i warunkami skorzystania z programu.

Rządowy program „Czyste Powietrze” został ogłoszony w maju 2018 roku przez premiera Mateusza Morawieckiego. Celem programu jest walka z zanieczyszczeniem środowiska powodowanym przez tak zwaną niską emisję, czyli pochodzącą głównie z gospodarstw domowych.

Dofinansowanie możemy otrzymać na wymianę kotła grzewczego, zakup nowych źródeł ciepła, które spełniają wymagania programu, docieplenie budynków mieszkalnych, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, instalację odnawialnych źródeł energii czy montaż systemu rekuperacji.

Kwota przewidziana do zagospodarowania w ramach programu to 103 mld złotych do 2029 roku, które zostaną przyznane osobom fizycznym w formie dotacji lub pożyczki.

 

Monika

Monika

red.