Mokre: Szybowiec runął na nasyp kolejowy - wlubelskim.pl

Mokre: Szybowiec runął na nasyp kolejowy

Do wypadku z udziałem 16-letniego pilota szybowca doszło podczas lądowania w miejscowości Mokre (pow. zamojski). Szybowiec  zaczepił skrzydłem o drzewo i po czym runął na ziemie. Dla młodego pilota wypadek zakończył się dość szczęśliwie, poza paroma siniakami nie odniósł cięższych obrażeń.

Do zdarzenia doszło wczoraj tuż przed godziną 18:00. Jak wstępnie ustalili policjanci 16-letni mieszkaniec gm. Zamość siedząc za sterami szybowca po kilkugodzinnym locie szkoleniowo – treningowym zamierzał wylądować na terenie lotniska w m. Mokre. Jednak przed przyziemieniem pilot napotkał zstępujące prądy powietrza powodujące nacisk na maszynę, co spowodowało gwałtowne obniżenie jej lotu. Wówczas pilot skrzydłem szybowca zaczepił o rosnące tam drzewo i spadł na ziemię. Część maszyny uderzyła o tory kolejowe. Załoga karetki pogotowia przewiozła 16-latka do szpitala na dalsze badania, po których okazało się, że poza niegroźnymi potłuczeniami pilot wyszedł ze zdarzenia bez obrażeń.

Policyjne badanie trzeźwości wykazało, że 16-latek był trzeźwy. Ustalono również, że posiadał stosowne uprawnienia do wykonywania lotów szybowcem.

W czasie, gdy na miejscu zdarzenia pracowały służby ruch pociągów został wstrzymany. O zdarzeniu została powiadomiona również Państwowa Komisja Wypadków Lotniczych. Prowadzone postępowanie pozwoli na wyjaśnienie szczegółowego przebiegu i okoliczności niefortunnego lądowania szybowca.

O zdarzeniu została już poinformowana Państwowa Komisja Wypadków Lotniczych, która zbada teraz dokładnie przebieg wypadku i przygotuje raport. Prowadzone postępowanie pozwoli na wyjaśnienie szczegółowego przebiegu i okoliczności niefortunnego lądowania szybowca.