Opryski na chrabąszcze w lubelskich lasach. Potrwają do 21 maja - wlubelskim.pl

Opryski na chrabąszcze w lubelskich lasach. Potrwają do 21 maja

Regionalna Dyrekcja Lasów Państowych w Lublinie podjęła walkę z postępującą gradacją chrabąszczowatych. Opryskami objęte będą nadleśnictwa Józefów, Zwierzyniec, Tomaszów oraz Sobibór. Do tej pory zabiegi wykonano na terenie 7 nadleśnictw na obszarze ponad 7 tys. ha. Akcja przeciwdziałania owadom potrwa do 21 maja.

Na terenie RDLP w Lublinie zaplanowano wykonanie chemicznych zabiegów ratowniczych z wykorzystaniem techniki agrolotniczej. Ich celem jest ograniczenie strat spowodowanych przez owady chrabąszczowatych na obszarach, gdzie przekroczone są krytyczne liczby wskazujące na zagrożenie trwałości drzewostanów.

Zabiegi ochronne zostaną wykonane na terenie 18 z 25 nadleśnictw lubelskiej dyrekcji LP, z wykorzystaniem 12 samolotów operujących z czterech lotnisk: w Mokrem k/Zamościa, w Białej Podlaskiej, w Chełmie oraz w Radawcu k/Lublina. Obejmą swoim zasięgiem powierzchnię ponad 67 tys. ha, a największe kompleksy leśne, na których zostaną przeprowadzone to tereny nadleśnictw: Józefów (ponad 14 tys. ha), Zwierzyniec i Tomaszów (ponad 7 tys. ha) oraz Sobibór (ponad 6,5 tys. ha). Całkowity koszt przedsięwzięta wyniesie przeszło 19,5 mln zł i będą sfinansowane z funduszu leśnego Lasów Państwowych. Do tej pory zabiegi wykonano na terenie 7 nadleśnictw (Chotyłów, Gościeradów, Józefów, Kraśnik, Międzyrzec, Tomaszów, Zwierzyniec), na obszarze ponad 7 tys. ha.

Do przeprowadzenia zabiegów użyty jest bezpieczny środek ochrony roślin: Mospilan 20 SP, w dawce 0,4 kg na 1 ha (4 gramy na 1 ar), dozwolony do stosowania w systemie certyfikacji gospodarki leśnej FSC. Warunki stosowania środka nie wiążą się z okresem prewencji dla ludzi, pszczół i zwierząt, ale z uwagi na 14-dniowy okres karencji dla runa leśnego, na obszarach objętych zabiegami, zostaną wprowadzone zakazy wstępu do lasu. Zabiegi mogą być wykonywane przy odpowiednich warunkach pogodowych, takich jak: bezdeszczowa pogoda, wilgotność powietrza powyżej 60% oraz prędkość wiatru nie przekraczająca 4 m/s. Oznacza to, że będą one realizowane wczesnym rankiem lub tuż przed zmrokiem.

Zabiegi są wykonywanie zarówno na terenie Lasów Państwowych, jak i w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa.

Źródło: RDLP w Lublinie

Monika

Monika

red.