Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Co oznacza dla Polaków? - wlubelskim.pl

Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Co oznacza dla Polaków?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został wprowadzony 20 lutego 2004 roku i jest jednym z najmłodszych polskich świąt narodowych. Obchodzony jest między świętami państwowymi – Świętem Pracy (1 maja), a Świętem Konstytucji 3 Maja.

Data 2 maja ma swoje uzasadnienie – w poprzednim ustroju flagi państwowe były zdejmowane po 1 maja aby nie widniały w dniu zdelegalizowanego przez komunistów Święta Konstytucji 3 Maja. 2 maja 1945 roku biało-czerwoną flagę położono na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie.

Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Barwy te są takie same jak kolory godła państwowego (biały orzeł na czerwonym polu). Górny pas flagi oznacza białego orła, a dolny – czerwone pole tarczy herbowej.

Kolory polskiej flagi mają następujące znaczenie:

Kolor biały oznacza srebro, a także wodę oraz czystość.

Kolor czerwony jest symbolem ognia, oznacza odwagę i waleczność.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej jako jedno z najmłodszych polskich świąt narodowych coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. W tym dniu chcąc okazać szacunek fladze narodowej oraz jedność, Polacy wywieszają symbol w widocznych miejscach. W całym kraju organizowane są różne wydarzenia i uroczystości patriotyczne.

Monika

Monika

red.