Wyłudzają pieniądze podając się za funkcjonariuszy policji - wlubelskim.pl

Wyłudzają pieniądze podając się za funkcjonariuszy policji

Podszywają się pod policjantów i próbują wyłudzić pieniądze. Nietypowy telefon odebrała 85-latka z gm. Adamów. Kobieta podając się za policjantkę poinformowała staruszkę, że jej wnuk miał wypadek – potrącił kobietę, która aktualnie jest w szpitalu w bardzo ciężkim stanie. Pamiętajmy, policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, nigdy też nie dzwonią z takim żądaniem. Bądźmy czujni, nie dajmy się oszukać!

W czwartek zamojscy policjanci otrzymali informacje o nieudanej próbie oszustwa, podczas rozmowy telefonicznej. Tym razem przestępca zadzwonił do 85-latki z gm. Adamów. Kobieta podając się za policjantkę poinformowała 85-latkę, że jej wnuk miał wypadek – potrącił kobietę, która aktualnie jest w szpitalu w bardzo ciężkim stanie. Kobieta oświadczyła, że można polubownie załatwić tę sprawę, jednak potrzebne jest 27 tyś. zł. Jeśli pieniądze nie zostaną przekazane, wnuk pójdzie do więzienia na 5 lat. 85-latka w porę zorientowała się, że to oszustwo i powiadomiła policję.

Również w czwartek mieszkanka Zamościa otrzymała telefon od rzekomej wnuczki, która miała być sprawcą wypadku drogowego i aby nie trafić do zakładu karnego musiała szybko wpłacić pieniądze w kwocie 30 tys. zł. Fałszywa „wnuczka” poprosiła babcię o przekazanie 10 tyś. zł. informując, iż resztę kwoty zdołała już zdobyć. Zamościanka poinformowała rozmówczynie, że pożyczy pieniądze, jednak, aby zweryfikować informację zadzwoni do matki „fałszywej wnuczki”. Po tym rozmówczyni przerwała połączenie i więcej już nie zadzwoniła.

Podobna historia przydarzyła się mieszance gm. Zamość. I tym razem miało dojść do rzekomego wypadku, a jego sprawcą miała być „wnuczka” rozmówczyni, która aby „załatwić” sprawę potrzebowała 72 tyś. Przezorna mieszkanka gm. Zamość analizując słowa oszustki szybko zorientowała się, że to oszustwo.

Policjanci prowadzą postępowanie mające na celu ustalenie kto próbował oszukać mieszkanki powiatu zamojskiego i apelują o ostrożność. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają od nikogo pieniędzy, nie informują także o prowadzonych działaniach. Natomiast jeśli pieniędzy potrzebuje bliska nam osoba, zadzwońmy do niej i sprawdźmy czy tak jest w rzeczywistości. Bądźmy czujni, nie wierzmy w historie opowiadane przez telefon, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy Policję dzwoniąc pod numerem 112.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Dlatego też, jeśli w rodzinie mamy starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajmy z nimi o metodach działania oszustów ostrzegając, aby nie wpuszczały do domu obcych i nie przekazywały pieniędzy osobom nieznanym.