W Świdniku podpisano dziś umowę na zakup śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej RP. W uroczystości udział wziął Premier RP Mateusz Morawiecki i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Polski rząd za zakup czterech śmigłowców zapłaci 1,65 mld zł.  Część prac przy budowie maszyn zostanie zrealizowana w PZL-Świdnik.

„To dla nas bardzo ważna chwila i cieszę się, że na 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, dokonujemy zakupu, który znacząco wzmocni nasze siły zbrojne. Będą one bardzo ważnym elementem naszej architektury bezpieczeństwa. (…) Chciałem podziękować w szczególności tym osobom, które najczęściej zabiegały o to by ten zakup się odbył właśnie tutaj. To przede wszystkim Pan minister Mariusz Błaszczak, ale także Pani Poseł Elżbieta Kruk, z którą często rozmawiałem o wykorzystaniu mocy produkcyjnych naszych słynnych świdnickich zakładów. To niezwykle ważne, ze mamy taki moment kiedy jesteśmy pewni, że znacząca część produkcji, a w szczególności cały pakiet logistyczny, szkoleniowy, pakiet techniczny i offsetowy będą służyły gospodarce Polski”  mówił Mateusz Morawiecki.

Śmigłowce AW101 są wykorzystywane przez wojska wielu krajów NATO, m. in. Wielką Brytanię.

Powiązane
Scroll to Top