O tym jak uzyskać dotację i jakie wymogi formalne należy spełnić w ramach programu „Czyste Powietrze” mogli dowiedzieć się dziś mieszkańcy powiatu zamojskiego podczas konferencji „Nowe Technologie – Czyste Powietrze”. 

Wśród przybyłych byli między innymi – poseł na sejm RP Sławomir Zawiślak, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej Grzegorz Grzywaczewski oraz starosta zamojski Stanisław Grześko.

Perspektywa unijna 2014-2020 kładzie duży nacisk na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. W tym celu w RPO Województwa Lubelskiego wdrożono działania mające na celu ochronę środowiska. W ramach tych działań stawiamy na nisko-emisyjny transport czy też oświetlenie LED w gminach i miastach. Program Czyste Powietrze to program rządowy, który po raz pierwszy trafia bezpośrednio do mieszkańców – to znaczy, że dotacje są kierowane bezpośrednio do gospodarstw domowych. Jest to zdecydowanie nowe podejście” – podsumował Michał Suchodolski, zastępca dyrektora w Departamencie Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Program „Czyste Powietrze” to szansa na uzyskanie pożyczki bądź bezzwrotnej dotacji przez osoby fizyczne na termomodernizacje budynków mieszkalnych, wymianę kotła czy instalacje fotowoltaiczne. To też okazja do zadania pytań ekspertom, którzy na co dzień zajmują się pomocą w wypełnianiu wniosków.

Rządowy program „Czyste Powietrze” został ogłoszony w  maju 2018 roku przez premiera Mateusza Morawieckiego. Program skupia się na walce z zanieczyszczeniem środowiska powodowanym przez tak zwaną niską emisję, czyli pochodzącą głównie z gospodarstw domowych. Kwota przewidziana do zagospodarowania w ramach programu to 103 mld złotych do 2029 roku, które zostaną przyznane osobom fizycznym w formie dotacji lub pożyczki.

Powiązane
Scroll to Top