Lublin uczcił 9. rocznicę Tragedii Smoleńskiej - wlubelskim.pl

Lublin uczcił 9. rocznicę Tragedii Smoleńskiej

Dziś obchodzimy 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku w drodze na uroczystości upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej, w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w Rosji zginęło 96 osób na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią Mackiewicz-Kaczyńską.

W godzinach porannych w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla w Lublinie odprawiono mszę świętą w intencji tragicznie zmarłego w Katastrofie Smoleńskiej posła ziemi lubelskiej, Edwarda Wojtasa, który spoczywa na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Premiera RP Mateusza Morawieckiego na grobie posła wieniec złożył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

O godz. 16.30 odbyły się uroczystości na Placu Litewskim. Orkiestra wojskowa odegrała hymn państwowy, a następnie odczytano okolicznościową odezwę społecznego komitetu obchodów i apel pamięci, podczas którego wspomniano 96 nazwisk ofiar tej narodowej tragedii i oddano salwę honorową. Przedstawiciele Społecznego Komitetu obchodów złożyli wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy na budynku klasztoru oo. Kapucynów.

W godzinach wieczornych odprawiono mszę świętą w intencji ofiar katastrofy pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego abpa Stanisława Budzika w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej. Po mszy złożono kwiaty i zapalono znicze pod krzyżem i kamieniem upamiętniającym ofiary Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej.