Najwięcej powiat lubelski, najmniej - radzyński. Gdzie trafiły unijne dotacje? - wlubelskim.pl

Najwięcej powiat lubelski, najmniej – radzyński. Gdzie trafiły unijne dotacje?

Lubelskie to jedno z trzech województw, które dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 wsparło do tej pory najwięcej projektów. Najwyższe dopłaty przyznano na remonty dróg, a niemal co druga złotówka z unijnego budżetu popłynęła do Lublina. Co udało się zrobić dzięki RPO?
Lubelskie na 3 miejscu w kraju

Z puli 2,2 mld euro (9,5 mld zł), jakie z unijnego budżetu na lata 2014-20 otrzymało województwo lubelskie, rozdysponowano do tej pory ok. 67 proc. Dopłaty otrzymały 2 842 projekty, a łączna kwota dofinansowań to ok. 6,5 mld zł. Liczba wspartych dotacjami inwestycji złożyła się na trzeci wynik w kraju – pod tym względem Lubelszczyznę wyprzedzają woj. śląskie i dolnośląskie.

880 mln na drogi, zero na kolej

W ramach RPO lubelskie intensywnie ogranicza emisję CO2. Mają w tym pomóc przede wszystkim inwestycje zwiększające efektywność energetyczną instytucji. Wśród nich największą grupę stanowią gmachy użyteczności publicznej: szpitale, szkoły i urzędy. Największym beneficjentem jest Szpital nr 4 w Lublinie, który dzięki dotacji w wysokości ponad 20 mln zł przeprowadzi termomodernizację budynku głównego wraz z kliniką.

Największą część środków otrzymały jednak projekty transportowe. Łączne dofinansowanie w wysokości 880 mln zł umożliwi modernizację połączeń drogowych. Wśród dotowanych projektów nie znajdziemy za to – oprócz modernizacji turystycznej kolejki wąskotorowej – ani jednej inwestycji kolejowej. Najwięcej funduszy pochłonął remont drogi wojewódzkiej nr 815 (od Parczewa do Lubartowa) oraz modernizacja drogi wojewódzkiej nr 837 (na odcinku Pilaszkowice–Piaski).

Z całej wojewódzkiej puli ponad 40 proc. środków trafi do Lublina. Około 2,65 mld zł to w skali kraju druga największa suma dla pojedynczego miasta. Wraz z otaczającym ją powiatem stolica województwa dostała do dyspozycji łącznie prawie 3,5 mld zł. Najmniej pieniędzy popłynie do powiatów radzyńskiego i janowskiego – obydwa otrzymają niewiele ponad 90 mln zł.

Co ciekawego w ramach RPO?

Do miana najciekawszych projektów zrealizowanych dzięki wsparciu RPO zaliczyć trzeba wartą ponad 40 mln zł modernizację Centrum Onkologii Ziemi Lubuskiej. Szpital wzbogaci się nie tylko o nowoczesny sprzęt, lecz także o dwa nowe oddziały: Medycyny Paliatywnej oraz Brachyterapii.

Znaczące wsparcie trafi również do instytucji kulturalno-rekreacyjnych. Dzięki 15 mln zł wsparcia zespół zamkowy Radziwiłłów w Białej Podlaskiej przejdzie gruntowny remont, a w Zamościu zwierzęta zagrożone wyginięciem znajdą azyl w nowych obiektach ogrodu zoologicznego.

Warto też wspomnieć o nowej serwerowni dla policjantów KWP Lublin i systemie informatycznym dla lubelskich urzędów. Dzięki nim możliwe stanie się wdrożenie szeregu e-usług ułatwiających załatwienie spraw administracyjnych każdemu mieszkańcowi mającemu dostęp do internetu. Unijne fundusze umożliwią również wymianę wozów strażackich na terenie całego województwa oraz remonty remiz w niektórych gminach.

 

Monika

Monika

red.