Hetman wyśmiewa dopłaty dla rolników - za to zapowiada dopłaty dla dziennikarzy - wlubelskim.pl

Hetman wyśmiewa dopłaty dla rolników – za to zapowiada dopłaty dla dziennikarzy

Prezes lubelskiego PSL Krzysztof Hetman ostro krytykuje prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wzburzenie wywołała ostatnia zapowiedź prezesa, że rolnicy mają otrzymywać 500 zł od jednej krowy i 100 zł od jednego tucznika.

– Jest sprawa szczególnego wsparcia tych gospodarstw rolnych, które będą po pierwsze hodowały zwierzęta, które tu się rodzą, czyli można powiedzieć – własnego chowu, hodowały w oparciu o własne pasze, zapewniały im tzw. dobrostan i w zamian za to otrzymywały bardzo poważne wsparcie: najmniej, podkreślam to słowo, najmniej 100 zł od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy. Ale może być więcej dokładnie tak mówił  Jarosław Kaczyński podczas konwencji w Kadzidle.

Dziś (09.04.19) na swojej konferencji prasowej kandydat Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman komentował słowa Kaczyńskego:

To ja obiecuję, że do każdego artykułu prasowego, każdego materiału radiowego dopłacę z EFS 300 złotych. Takie dziennikarskie 300 plus. Czy uwierzycie państwo, że to poważna propozycja? Czy to poważne państwa traktowanie?mówił Hetman. PiS uważa rolników za mało inteligentny naród, że ciemny lud to kupi – puentował.

Czy zapowiedzi PiS z konwencji w Kadzidle są obietnicami bez pokrycia? Słowa nie były doprecyzowane. Zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego mogła być zrozumiana przez większość odbiorców jako deklaracja do spełnienia „od zaraz”, z budżetu państwa – podobnie jak wypłata dodatkowych emerytur. Jednak nikt tego nie powiedział.

Te pieniądze będą mogły pochodzić z nowej perspektywy finansowania Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027. Na razie ten budżet nie jest znany, negocjacje w tej sprawie wciąż są prowadzone. A zatem jeszcze nie wiemy, ile pieniędzy będzie na I filar, czyli na płatności bezpośrednie, i na II filar, czyli na politykę rozwoju obszarów wiejskich – wyjaśnia w rozmowie z naTemat poseł PO, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi w latach 2007-2015 Kazimierz Plocke.

Zapowiedź prezesa precyzował na swoim Twitterze europoseł Zbigniew Kuźmiuk – wsparcie ma pochodzić z unijnych funduszy, wysokości których na razie nie znamy.

Postaramy się o to, aby środki na wspólną politykę rolną – drugą co do ważności politykę unijną – przypadające dla Polski procentowo były większe niż w obecnej perspektywie finansowej – powiedział na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Obietnice nazywane żartobliwie „krowa plus” i „świnia plus” mogą być realizowane z budżetu UE na lata 2021-2027, którego wysokość na dzień dzisiejszy nie jest określona. Wsparcie dla rolników może być zatem przyznane najwcześniej za dwa lata. Pomoc dla mniejszych gospodarstw jest obecnie wypłacana w postaci dopłat do krów.

Monika

Monika

red.