W poniedziałek odbyły się uroczystości 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, upamiętniające zamordowanych przez sowieckie NKWD w 1940 roku. Wśród ofiar byli oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Więziennej oraz żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i Żandarmerii Wojskowej. W uroczystościach wziął udział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska i przedstawiciele prezydenta Lublina.

„To, że żyjemy dziś w wolnym kraju zawdzięczamy tym tysiącom pomordowanych w Katyniu. Tak jak fundamentem funkcjonowania państwa komunistycznego na ziemiach polskich było kłamstwo katyńskie, tak nie mamy wątpliwości, że fundamentem – niezwykle trwałym, niezwykle mocnym, bo zbudowanym kosztem istnień tysięcy wykształconych, utalentowanych, patriotycznie ustosunkowanych Polaków – niepodległej i wolnej Rzeczypospolitej jest właśnie ofiara złożona przez te tysiące naszych rodaków w Katyniu i innych miejscach sowieckiej, stalinowskiej kaźni” – mówił podczas wystąpienia wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Uroczystości odbyły się pod symboliczną Mogiłą Katyńską na cmentarzu przy ul. Białej w Lublinie. Podczas uroczystości został odegrany hymn państwowy, złożono kwiaty, zapalono znicze ku czci ofiar i odmówiono modlitwę za pomordowanych.

Powiązane
Scroll to Top