Lublin: 23. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Dziś koncert w Archikatedrze - wlubelskim.pl

Lublin: 23. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Dziś koncert w Archikatedrze

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, który po raz pierwszy zagościł w kalendarzu melomanów w 1997 roku – upamiętniającym 170. rocznicę śmierci twórcy IX Symfonii – stał się stałym i ważnym elementem życia kulturalnego Europy. Jego rangę doceniło Europejskie Stowarzyszenie Festiwali z siedzibą w Gent (Belgia), przyjmując do grona swych członków w październiku 2001 roku.
W Lublinie festiwal odbędzie się w dniach 5 – 8 kwietnia 2019. Wydarzenie  realizowane jest we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena i Miastem Lublin, w ramach obchodów 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej.
Wydarzeniem otwierającym festiwal jest koncert kameralny Penderecki Piano Trio, który odbędzie się dziś o godz. 20.00 w Archikatedrze Lubelskiej. Penderecki Piano Trio współtworzy trzech wybitnych polskich muzyków, od lat mocno związanych z osobą Krzysztofa Pendereckiego oraz jego twórczością. Członkowie Penderecki Piano Trio są zwycięzcami wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów, otrzymali m. in. nagrody magazynów niemieckiego Pizzicato i francuskiego Diapason oraz kilkakrotnie nominację do nagrody Fryderyk. Wydarzenie ma charakter otwarty.
Podczas drugiego koncertu 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, 7 kwietnia o godz. 19.00 w Centrum Spotkania Kultur wystąpi Koreańska Orkiestra Symfoniczna KBS pod dyrekcją Yoela Levi’ego, z udziałem pianisty Mackenzie Melemeda. Renomowana Koreańska Orkiestra Symfoniczna KBS, która powstała w 1956 roku, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych formacji muzycznych w Korei. W 2017 roku orkiestra otrzymała nagrodę Seoul Arts Center Award za najlepszą grupę muzyczną w kategorii instrumentów smyczkowych i dętych drewnianych. Cena biletu na to wydarzenie to od 30 do 80 zł.
Festiwal zakończy „Tony Stradivarius i jego Księga Zaklęć”, który odbędzie się 8 kwietnia o godz. 9.30 także w Centrum Spotkania Kultur. To interaktywny koncert dla najmłodszych słuchaczy, podczas którego dzieci mają okazję zapoznać się ze światem muzyki klasycznej. Ten edukacyjny koncerty będzie pierwszym przedsięwzięciem tego typu w Polsce. Główny bohater spektaklu po koncercie w filharmonii odnajduje niezwykłą Księgę Zaklęć i zostaje uwikłany w magiczny świat muzyki, gdzie dzięki mocom zawartym w księdze uczy się prowadzenia orkiestry za pomocą batuty. Narratorem spektaklu będzie Jerzy Petersburski Jr, polski kompozytor, pianista i satyryk. W koncercie udział weźmie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej – jedna z czołowych polskich orkiestr symfonicznych młodego pokolenia. Koszt udziału w wydarzeniu to 30 zł.
Wydarzenie objął patronatem honorowym Arcybiskup Metropolita Lubelski Stanisław Budzik.