Które samorządy najskuteczniej wykorzystują dotacje UE? Najnowszy raport - wlubelskim.pl

Które samorządy najskuteczniej wykorzystują dotacje UE? Najnowszy raport

Aż 31 mld euro otrzymały do dyspozycji województwa na realizację swoich Regionalnych Programów Operacyjnych w obowiązującym budżecie Unii Europejskiej. Na wykorzystanie środków mają czas jeszcze do 2022 roku, ale zbliżające się wybory do Europarlamentu to dobry moment, by przyjrzeć się, w jaki sposób samorządy korzystają z tej rekordowej puli.

Inwestycje realizowane w ramach RPO w szesnastu województwach w swoim nowym raporcie podsumował serwis iKalkulator.pl. Podstawę opracowania stanowiły dane z urzędów wojewódzkich oraz oficjalnych raportów z realizacji. Jego autorzy przyjrzeli się najważniejszym obszarom inwestycyjnym dla każdego regionu, porównali skuteczność gospodarowania unijnymi środkami oraz policzyli, ile projektów ruszyło dzięki wsparciu z UE.

Najskuteczniej dopłatami z RPO gospodaruje województwo pomorskie, które ze swojej puli 1,8 mld euro wykorzystało już 82 proc. Tuż za nim plasują się województwa opolskie (77 proc.) i wielkopolskie (71 proc.).  Województwo lubelskie, które dotychczas rozdysponowało 66,9 proc. unijnych środków zajęło 6 miejsce. Na szarym końcu ogólnopolskiego zestawienia znalazło się kujawsko-pomorskie, które do tej pory zdążyło wykorzystać zaledwie 58 proc. budżetu – to 8 pp. mniej niż krajowa średnia.

Największą sumę dopłat autorzy rankingu odnotowali w Poznaniu, gdzie do beneficjentów trafiło blisko 2,7 mld zł. Stolica Wielkopolski o 100 mln wyprzedza w tej kategorii Lublin. Na drugim biegunie znajdują się powiaty gołdapski (woj. warmińsko-mazurskie) i białobrzeski (woj. mazowieckie), które z łączną sumą dofinansowań nieprzekraczającą 10 mln zł są dziś najskromniej dotowanymi miejscami w całym kraju.

„W większości województw największe dofinansowania wsparły utworzenie funduszy dopłat i pożyczek dla lokalnych przedsiębiorców. Na ten cel przyznano też najwyższą pojedynczą dotację z RPO w skali kraju – 445 mln zł, które pozyskało woj. łódzkie na realizację swojej strategii wsparcia dla firm zwracając również uwagę na najważniejsze inwestycje związane z transportem, rewitalizacją czy ochroną środowiska” – czytamy w raporcie.

Unia od lat kładzie szczególny nacisk zwłaszcza na ten ostatni obszar. W samej Wielkopolsce na wspieranie strategii niskoemisyjnych oraz rozwój mobilności miejskiej rozdysponowano niemal 770 mln zł, dzięki którym lokalne gminy mogły zainwestować w ekologiczne autobusy oraz usprawnienie transportu publicznego.

Szczegółowe dane dla poszczególnych województw: ikalkulator.pl

MJ

Monika

Monika

red.