Od 1 kwietnia ruszył nabór wniosków do VI edycji Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy do 6 maja mogą składać  propozycje własnych projektów, które mają szansę być zrealizowane w 2020 roku. Tegoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego czeka kilka zmian. Projekty na jakie będą głosowali mieszkańcy zostaną podzielone na dzielnicowe i ogólnomiejskie. Kwota do rozdysponowania w ramach VI edycji budżetu to 15 mln złotych.

„Od tego roku, zgodnie z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym, budżet obywatelski jest obowiązkowy we wszystkich miastach na prawach powiatu. Dla Lublina to nie nowość, wprowadziliśmy to narzędzie partycypacji już wiele lat temu i kolejny raz nasi mieszkańcy mają możliwość zgłoszenia swoich pomysłów w ramach tej procedury. Nowy nabór rozpoczynamy ze zmienionymi zasadami, wypracowanymi wspólnie podczas konsultacji społecznych. Jestem przekonany, że pomysłowość i aktywność Lublinian jak zawsze pozostaną na najwyższym poziomie” – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Każdy z głosujących będzie mógł oddać łącznie 4 głosy (2 na projekty dzielnicowe i 2 na ogólnomiejskie). Od tego roku każdy projekt zgłaszany w ramach Budżetu Obywatelskiego musi posiadać dołączoną listę poparcia przynajmniej dwóch osób.  Za sprawą zmian w przepisach wprowadzono także podział na projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie. W ramach budżetu każda dzielnica będzie miała do wykorzystania 300 tys. zł. Kwota zarezerwowana na realizację projektów dzielnicowych to 8,1 mln zł. W sytuacji gdy w danej dzielnicy nie zostaną złożone projekty, pieniądze trafią do puli ogólnomiejskiej.

W ramach projektów ogólnomiejskich (obejmujących swoim zasięgiem mieszkańców przynajmniej dwóch dzielnic) mamy dwa rodzaje projektów, nieinwestycyjne, tzw. „miękkie”, których wartość nie może przekroczyć 300 tys. zł i projekty inwestycyjne gdzie górny limit wynosi 1,2 mln zł. Projekty „miękkie” dotyczą np. animacji społecznej, czy też zajęć sportowych. Na ich realizację przewidziane jest 2,07 mln zł, z kolei dla projektów inwestycyjnych zarezerwowano kwotę 4,83 mln zł.

Głosowanie na projekty będzie trwało od 23 września do 10 października.

 

Powiązane
Scroll to Top