Hrubieszów otwiera się na "Czyste Powietrze" (fotorelacja) - wlubelskim.pl

Hrubieszów otwiera się na „Czyste Powietrze” (fotorelacja)

To już trzecia konferencja z cyklu jedenastu zaplanowanych spotkań jakie mają się odbyć w tym roku na terenie województwa lubelskiego. Cel konferencji „Nowe Technologie – Czyste Powietrze” to uwrażliwienie samorządowców i mieszkańców poszczególnych powiatów województwa na zagrożenia związane z zanieczyszczeniem powietrza i promocja proekologicznych rozwiązań dla gospodarstw domowych.

„Najbardziej wydajne i ekologiczne rozwiązania w zakresie ogrzewania to przyłączenie do sieci ciepłowniczej, instalacja pompy ciepła lub pieca gazowego. Nawet instalacja pieca na biomasę, pelet lub ekogroszek powoduje już znaczne ograniczenie zanieczyszczeń. Problemem są piece, które w sprzedaży były jeszcze zaledwie 2 lata temu, niespełniające norm Euro 5. Emitują one dużą ilość zadymienia i substancji trujących, które są bezpośrednim zagrożeniem dla środowiska” – mówi Marcin Błachnio, ekspert w dziedzinie wdrażania programu.

Dziś w Hrubieszowie uruchomiono także kolejne terenowe biuro programu „Czyste Powietrze”. Mieści się ono w Starostwie Powiatowym  przy ul. Narutowicza 34. Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach funkcjonowania starostwa. Docelowo na terenie województwa lubelskiego ma funkcjonować siedem takich biur. W biurze terenowym mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego mogą uzyskać niezbędne informacje dotyczące programu, a także złożyć wniosek bez konieczności udawania się do miasta wojewódzkiego.

„W ten sposób docieramy do tych, którzy są wykluczeni cyfrowo, do osób starszych i tych dla których dojazd do stolicy województwa stanowi problem” – podkreślał podczas wystąpienia prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Gilowski.

Rządowy program „Czyste Powietrze” przewiduje kwotę 103 mld złotych do 2029 roku w celu poprawy jakości powietrza w Polsce.