W sali obrad Starostwa Powiatowego w Lublinie odbyła się dziś konferencja z cyklu „Nowe Technologie – Czyste Powietrze”. Podczas konferencji samorządowcy i mieszkańcy powiatu mieli okazje zapoznać się z nowinkami technologicznymi w dziedzinie walki ze smogiem, wysłuchać prelekcji ekspertów w dziedzinie inwestycji czy technologii, a także dowiedzieć się w jaki sposób mogą uzyskać dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”.

W konferencji udział wziął między innymi wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz a także kandydatka Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego, poseł Elżbieta Kruk. Wśród gości był także wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Lublinie Paweł Gilowski, dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości Magdalena Filipek-Sobczak oraz samorządowcy i pracownicy samorządowi z powiatu lubelskiego. Gospodarzem i współorganizatorem dzisiejszej konferencji był starosta lubelski Zdzisław Antoń.

– 'Zebraliśmy się tutaj żeby poruszyć ważny temat jakim jest potrzeba ochrony środowiska. To w jakim stopniu dbamy o otoczenie wpływa na jakość naszego życia, na nasze zdrowie. Realizacja tego programu to kolejna spełniona obietnica rządu Prawa i Sprawiedliwości. To dotychczas najbardziej kompleksowy program jaki władze centralne i samorządowe podjęły’ – mówiła w czasie swojego wystąpienia poseł Elżbieta Kruk.

Rządowy program „Czyste Powietrze” został ogłoszony w  maju 2018 roku przez premiera Mateusza Morawieckiego. Program skupia się na walce z zanieczyszczeniem środowiska powodowanym przez tak zwaną niską emisję, czyli pochodzącą głównie z gospodarstw domowych. Kwota przewidziana do zagospodarowania w ramach programu to 103 mld złotych do 2029 roku, które zostaną przyznane osobom fizycznym w formie dotacji lub pożyczki.

Powiązane
Scroll to Top