ABW wyczyściła "pralnie pieniędzy" - wlubelskim.pl

ABW wyczyściła „pralnie pieniędzy”

20 marca 2019 roku funkcjonariusze ABW zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstwa finansowo-skarbowe oraz tzw. „pranie pieniędzy”. Grupa działała na szkodę Skarbu Państwa, który z tego tytułu poniósł straty w wysokości co najmniej 98 mln zł.

Zatrzymane osoby to prezes spółki i przedstawiciel jednego z podmiotów handlowych. Spółki te pełniły rolę tzw. „słupów”. Brały one udział w łańcuchu przestępstw związanych z wewnątrzwspólnotowym obrotem olejem napędowym.

W wyniku działalności grupy przestępczej przez konta bankowe spółek przetransferowano nie mniej niż 172 miliony złotych oraz 16,6 miliona euro tzw. „brudnych pieniędzy”. Z materiałów ABW wynika, że przy okazji tej działalności dokonywano czynów, które spowodowały straty Skarbu Państwa na sumę 98 mln złotych.

Zatrzymanym przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienie przestępstw karno-skarbowych. Wobec podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Śledztwo prowadzone jest przez Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu Delegatury ABW w Poznaniu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Sprawa ma charakter rozwojowy i w przyszłości przewidziane są zatrzymania kolejnych osób.