Nowatorska metoda lekarzy z Lublina ratuje życie chorych na raka - wlubelskim.pl

Nowatorska metoda lekarzy z Lublina ratuje życie chorych na raka

Nowotwór trzustki to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów. Powód? Na początku choroby nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Na chorobę umiera rocznie 4 tys. osób, większość w przeciągu pół roku od jej wykrycia. Bardzo ważne jest wykrycie raka we wczesnym stadium. Szpital Żagiel Med w Lublinie jest jedynym w tej części kraju, który stosuje małoinwazyjną metodę NanoKnife.

Mamy na swoim koncie pionierskie operacje raka trzustki, raka trzustki z przerzutami do wątroby oraz zmian nowotworowych w wątrobie. Po „elektryczny nóż” sięgamy coraz częściej – mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki, który wykonał już 40 takich operacji, w tym 15 w lubelskim szpitalu Żagiel MedNiestety operacje z użyciem NanoKnife nie są refundowane przez NFZ. Cena takiej operacji to 53 tys. zł.

– NanoKnife jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie rak usadowił się w trudnych do leczenia miejscach. Warto pamiętać, że podczas tego typu operacji naczynia krwionośne i nerwy pacjenta nie ulegają jakiemukolwiek uszkodzeniutłumaczy dr Wierzbicki – Dla wielu pacjentów jest to jedyne wyjście. NanoKnife daje szansę na zmniejszenie guza do rozmiarów umożliwiających niekiedy przeprowadzenie operacji chirurgicznej.

Operacja polega na wprowadzeniu w obręb guza nowotworowego elektrod, które emitują nakierowane na komórki rakowe impulsy elektryczne o bardzo wysokim napięciu (do 3000V).

– To prowadzi do zniszczenia błon komórek rakowych, przy czym sąsiadujące z nimi komórki i tkanki innych narządów są całkowicie bezpieczne – zaznacza dr Wierzbicki – Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i nie obciąża pacjenta, który już po kilku dniach może opuścić oddział chirurgiczny. W połączeniu z późniejszą chemioterapią zwiększa szansę na przedłużenie życia u chorych na tzw. nieuleczalne nowotwory – dodaje.

KS

Monika

Monika

red.