Świdnik: strażnicy testują elektryczne BMW - wlubelskim.pl

Świdnik: strażnicy testują elektryczne BMW

Od poniedziałku świdniccy strażnicy miejscy testują BMW i3. Samochód został im przekazany przez lubelskiego dealera BMW Best Auto.

Samochód chwalony jest przede wszystkim za cichą pracę. –Auto jest niewielkie, może wjechać w każdą alejkę, na każde podwórkomówi Janusz Wójtowicz, komendant  Straży Miejskiej w Świdniku.

Przez tydzień będą patrolować miasto właśnie tym autem. Chcą bowiem sprawdzić pojazd w każdej sytuacji. Jak tłumaczą strażnicy, na chwilę obecną utrudnieniem w zakupie tego typu auta jest cena. Testowana przez strażników wersja kosztuje około 170 tys. zł.

– Nasz tabor się starzeje. Obok samochodu przeznaczonego dla ekopatrolu, dysponujemy drugim, który ma już osiem lat. Jest to pojazd wyeksploatowany i coraz droższy w użytkowaniu. Dlatego chcielibyśmy w przyszłym roku zamienić go na nowy. Przy tej okazji warto sprawdzić nowoczesne rozwiązania. Samochód elektryczny to dobry kierunek. Straż pracuje na dwie zamiany, w nocy auto mogłoby się ładować. Zresztą pojazdy tego typu mają coraz większy zasięg, bo dochodzący do 300 kilometrów. Ważne są również niewysokie koszty eksploatacji i korzyści dla środowiskadodaje Wójtowicz.

Samochód elektryczny to jeden z wielu pomysłów komendanta. – Rozglądamy się za możliwością pozyskania funduszy europejskich na gruntowną rewolucję energetyczną naszej siedziby przy Hallera. Myślimy o fotowoltaice, która zasili nasze budynek, system miejskiego monitoringu oraz stację ładowania samochodów elektrycznych. Także dla mieszkańcówkomentuje Janusz Wójtowicz.

KS