Lublin: pomagają wykryć tętniaka aorty - wlubelskim.pl

Lublin: pomagają wykryć tętniaka aorty

Klinika Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK1 jest administratorem ogólnopolskiego programu badań diagnozujących tętniaki aorty brzusznej. Dzięki tym badaniom lekarze ze szpitala przy ulicy Staszica wykryli do tej pory 64 tętniaki.

Aorta jest taką jakby rurką o średnicy od kilkunastu do 22 mm. Zaś tętniak jest to poszerzenie aorty, które wynosi 4-5 cm. To tykająca bomba. Najczęściej tętniak nie boli. Dolegliwości pojawiają się gdy już pęknie. A to jest najczęściej silny ból brzuchatłumaczy prof. Tomasz Zubilewicz, kierownik chirurgii naczyniowej w SPSK1.

Tętniaki aorty brzusznej wykrywane są pięć razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Przyczyny, które zwiększają możliwość występowania tętniaków to m.in: palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, otyłość.

– Gdy tętniak nagle pęknie, to ryzyko śmiertelności sięga od 50 do 70 proc. Natomiast gdy wykryjemy go odpowiednio wcześnie i zaplanujemy zabieg to wtedy taka operacja wiąże się z sukcesem ponad 90-proc. – dodaje prof. Zubilewicz.

Program trwa do 2020 roku i skierowany jest do osób po 65. roku życia. Zapisy i informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 417 13 25.

KS