12 lutego oraz 6 marca 2019 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z funkcjonariuszami KAS zatrzymali w Łodzi oraz Przemyślu 3 osoby podejrzane o oszustwa podatkowe. W wyniku działań tej grupy w 2015 r. Skarb Państwa został narażony na straty w łącznej kwocie ponad 15 mln zł.

Sprawa dotyczy firm zajmujących się obrotem telefonami komórkowymi w ramach tzw. „karuzeli podatkowej”. Działanie to ukierunkowane było na wyłudzenie podatku VAT z wykorzystaniem „znikającego podatnika” – tzw. „słupa”. Firmy te brały udział w międzynarodowych transakcjach opierających się na dostawach towaru wewnątrz Unii Europejskiej. Podmioty otrzymywały nienależny zwrot podatku VAT na podstawie wystawionych wcześniej fikcyjnych faktur.

Zatrzymani brali udział w procederze tworzenia nierzetelnych faktur dokumentujących rzekomą sprzedaż telefonów komórkowych, a następnie posługiwali się tą dokumentacją w Urzędzie Skarbowym w Przemyślu w celu wyłudzenia nienależnego podatku VAT. Przedstawiono im zarzut udziału w oszustwie podatkowym ukierunkowanym na wyłudzanie nienależnych zwrotów podatku VAT. Wobec zatrzymanych sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego.

Sprawę prowadzi Wydział Zamiejscowy w Rzeszowie Delegatury ABW w Lublinie przy wsparciu funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej  w Rzeszowie – informuje Stanisław Żaryn, Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Powiązane
Scroll to Top