Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej rośnie w siłę - wlubelskim.pl

Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej rośnie w siłę

W miniony weekend (9-10 marca) w Zamościu Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej przyjęła kolejnych ochotników, którzy rozpoczęli oni szkolenie podstawowe.

 110 żołnierzy – ochotników OT z całego województwa lubelskiego rozpoczęło w sobotę, 9 marca br. szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę”. Zdobędą umiejętności z taktyki, strzelectwa, terenoznawstwa, łączności i pierwszej pomocy medycznej. Poznają prawdziwe wojsko, a także samych siebie.

 „Wcieliliśmy kolejnych 110 ochotników, a wśród nich aż 32 kobiety, co mnie bardzo cieszy, bo kobiety rewelacyjnie dają sobie radę. Największą grupę stanowią ludzie młodzi, do 25 roku życia, jest dużo studentów. To bardzo dobrze, że młodzi chcą przychodzić i próbować swoich sił w wojsku. Wszyscy mają dużo pytań i są bardzo ciekawi, co ich czeka, wiedzą, że będzie ciężko, ale są pozytywnie nastawieni. Druga najliczniejsza grupa to osoby w wieku 36-40 lat. Moją uwagę zwrócił pan, który przyszedł, bo namówiła go córka, która już u nas służy.”ppor. Edyta Kulińska z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu. 

Pierwszy dzień „szesnastki” to wypełnianie formalności. Ważną chwilą dla każdego ochotnika jest odbiór munduru. „Gdy tylko nałożyli mundur od razu postawy ich się zmieniły, wszyscy się wyprostowali. Fajnie się patrzyło na nich, gdy wychodzili z magazynu mundurowego, mundur jednak zmienia człowieka”mówi ppor. Kulińska.

W niedzielę ochotnicy przeszli egzamin z w-fu. Sprawność fizyczna to podstawa w wojsku, a zadaniem każdego żołnierza jest nieustanna praca nad kondycją fizyczną. Po południu kolejna ważna chwila – odbiór broni i wyposażenia. Od poniedziałku zaś intensywne szkolenie podstawowe, które odbędzie się w Zamościu na terenie bazy w Sitańcu.

„Szkolenie jest bardzo intensywne, po to abyśmy mogli sprawdzić ludzi i żeby ludzie mogli sprawdzić sami siebie. Dla mnie, jako dowódcy kompanii szkolnej to wspaniała sprawa patrzeć na ten ogrom ludzi, którzy tu przychodzą, bo chcą, nikt ich przecież nie zmusza. Jest w nich tyle zapału i samozaparcia, aby ukończyć to szkolenie. I udaje im się, a później stawiają się na każde kolejne szkolenie, aby kontynuować naukę”. – mówi ppor. Kulińska.

Szkolenie zakończy się uroczystą przysięgą wojskową dnia. 24 marca w Szczebrzeszynie.

Więcej o Wojsku Obrony Terytorialnej dowiesz się z ich strony internetowej – www.terytorialsi.wp.mil.pl

KS