Rząd zatwierdził wyższe pensje dla nauczycieli - wlubelskim.pl

Rząd zatwierdził wyższe pensje dla nauczycieli

Wczoraj w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się spotkanie dotyczące podwyżek pensji dla nauczycieli.

Obecnie wypłacane są już podwyżki pensji nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia br. Dodatkowo nauczyciele otrzymują również tzw. „trzynastkę”. To nie koniec. Kolejna podwyżka zostanie wypłacona nauczycielom już od września tego roku – będzie to kolejne 5 proc. W sumie ich wynagrodzenie wzrośnie o 16,1 proc. w stosunku do roku 2018 r. 

Rząd zaniepokoiły sygnały o planowaniu akcji protestacyjnej w trakcie trwania tegorocznych egzaminów. Na takim rozwiązaniu najwięcej stracą dzieci i ich rodzice. Z badań opinii publicznej wynika, że większości Polaków nie chce strajków nauczycieli w czasie matur, egzaminów ósmoklasistów czy gimnazjalnych. Przedstawiciele Fundacji Rodzice Szkole apelują do nauczycieli by nie blokowali egzaminów.

Od 1 września 2019 r. wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty będzie wyższe o 371 zł, nauczyciela kontraktowego o 381 zł, nauczyciela mianowanego o 432 zł i nauczyciela dyplomowanego o 508 zł (w stosunku do 31 marca 2018 r.).

Dodatkowo rozszerzony zostanie dodatek za wyróżniającą pracę także na nauczycieli kontraktowych i mianowanych. Proponujemy, aby nauczyciel kontraktowy otrzymywał 200 zł, mianowany 400 zł a dyplomowany 500 zł dodatku za wyróżniającą się pracę. Proponujemy dla nauczyciela stażysty wprowadzenie nowego świadczenia „na start”. Nauczyciel rozpoczynający pracę otrzyma we wrześniu każdego roku stażu 1000 zł (przez 2 pierwsze lata).

Będą też płatne zajęcia dodatkowe. Od 1 września 2019 r. zwiększy się o 1 godzinę plan nauczania w rozwijaniu zainteresowań uczniów.

Najmłodsi nauczyciele, wchodzący do zawodu będą mieli PIT-37 – 0zł, oznacza to, że nie będzie pobierany podatek dochodowy.

Departament Informacji i Promocji

Ministerstwo Edukacji Narodowej