Regionalne konsultacje "Niezależność i rozwój Kół Gospodyń Wiejskich bez obowiązków i obaw" - wlubelskim.pl

Regionalne konsultacje „Niezależność i rozwój Kół Gospodyń Wiejskich bez obowiązków i obaw”

W Biłgoraju odbyły się wczoraj regionalne konsultacje związane z rządowym wsparciem dla Kół Gospodyń Wiejskich.

W spotkaniu oprócz Andrzej Szarlipa starosty biłgorajskiego, udział wzięła wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek oraz Andżelika Możdżanowska sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

      

Tematem spotkania było wsparcie finansowe, działalność Kół Gospodyń Wiejskich zgodnie z ustawą z 9 listopada 2018 roku oraz kwestii rozliczania wydatków przez KGW.

 -Po raz pierwszy Koła Gospodyń Wiejskich uzyskały samodzielność, niezależność, uzyskały osobowość prawną i wsparcie finansowe, którego do tej pory nie było. Ja jeżdżąc po Lubelszczyźnie spotykam się z pozytywnym odzewem w stosunku do tego co udało nam się zrobić. To oczywiście nie jest wszystko, nadal będziemy podejmować inicjatywy ukierunkowane na Koła Gospodyń Wiejskich, choćby o to, by mogły one korzystać ze środków europejskich w nowej perspektywie finansowej. Ja osobiście jestem bardzo zadowolona, że te kobiety aktywne, które prowadzą mnóstwo ciekawych i różnorodnych inicjatyw w tym te związane z kulturą mają wreszcie finansowe wsparcie. Jest to dofinansowanie działań z których wszyscy korzystamy. – mówi w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl wicemarszałek Beata Mazurek .

 

Obszar aktywności KGW jest bardzo szeroki. Koła wrosły także w życie i działalność polskiej wsi. -Przede wszystkim integrujemy środowisko kobiet, spotykamy się, wymianami doświadczeniami, przepisami, podejmujemy też konkretne działania. Mamy próby śpiewu organizujemy zajęcia dla dzieci i wieczorki dla seniorów. Kultywujemy tradycyjną kuchnię, obrzędy oraz kulturę ludową, w tym zwyczaje i obyczaje, śpiew czy strój ludowy. Współorganizujemy dożynki, bierzemy udział w przeglądach i imprezach kulturalnych – wymienia Henryka Zdybel z KGW Zastawie z Gminy Goraj.

 

Starosta ocenia Powiat Biłgorajski jako wyjątkowy na tle innych rejonów Województwa Lubelskiego i jak dodaje – Mamy coś co określiłbym „smaczkami kulturowymi”. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o przysmaki kulinarne ale przede wszystkim o kulturę ludową. Koła Gospodyń Wiejskich są nośnikiem kultury ludowej, tej kultury żywej, barwnej i tworzącej podstawę kultury polskiej. 

Więcej informacji znajdziesz na www.bilgoraj.com.pl

KS