1 marca Forbes udostępnił listę 100 najbogatszych Polaków w roku 2019. Na liście znalazło się dwóch lubelskich przedsiębiorców.

Na liście z roku na rok zachodzą zmiany. W tym roku miliarderów jest o dwa razy więcej niż w roku 2008.

My przedstawimy 10 najbogatszych.

1. Na szczyt listy powrócił Michał Sołowow, z majątkiem szacowanym na 13,331 mld zł. Polski biznesmen, inwestor i były kierowca rajdowy. Jest właścicielem m.in. takich firm jak Cersanit i Barlinek.

2. Na drugiej pozycji uplasował się Zygmunt Solorz. Twórca telewizji Polsat, Cyfrowego Polsatu i sieci komórkowej Polkomtel (Plus), ale to tylko kilka z jego firm. Przypisywany przedsiębiorcy majątek to 10,1 mld zł.

3. Trzecie miejsce zajmuje Dominika Kulczyk z majątkiem 6,818 mld zł. Córka Jana Kulczyka jest założycielką Kulczyk Foundation, przewodniczącą Rady Nadzorczej Kulczyk Holding oraz Polenergia S.A.

4. Na miejscu czwartym, zaraz za podium znalazł się Sebastian Kulczyk – brat Dominiki. Jest Prezesem Zarządu Kulczyk Investments oraz międzynarodowym inwestorem. Jego majątek szacuje się na ponad 6,8 mld zł.

5. Piąte miejsce należy do Jerzego Staraka. Jego majątek to ok. 6 mld zł. W latach 80 wprowadził na rynek firmę Comindex, natomiast w latach 90 Colgate-Palmolive, firmę znaną na całym świecie. W 2000 kupił Polpharmę, dzięki czemu zainwestował w centrum badań i rozwoju nad lekami Polpharma Biologics w Gdańsku.

6. Miejsce szóste należy do Tomasza Biernackiego z majątkiem ponad 5 mld zł. Przedsiębiorca jest założycielem sieci sklepów Dino. Jest jednym z najszybciej bogacących się przedsiębiorców ostatnich lat. Na początku tworzenia sklepów Dino była to lokalna sieć z 81 placówkami. Dziś ma 977 placówek i 16,5 tys. pracowników. Tomasz Biernacki stara się być anonimowy.

7. Na miejscu siódmym znalazł się twórca sieci sklepów CCC Dariusz Miłek. 2015 roku kupił internetową platformę sprzedaży butów eobuwie, która jest teraz najszybciej rosnącą częścią jego biznesu. Majątek Miłka szacuje się na 3,883 mld zł.

8. Kolejne, ósme miejsce zajmuje Paweł Marchewka z majątkiem 3,527 mld zł. Założyciel Techlandu, firmy zajmującej się produkcją, wydawaniem i dystrybucją gier komputerowych. Gry „Dead Island” i „Dying Light” okazały się hitem i zagrało w nie prawie 15 mln graczy.

9. Dziewiąte miejsce zajmują Zbigniew i Mateusz Juroszek. Pan Zbigniew zarządza Grupą Atal z Cieszyna, specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym, biurowym i handlowo-magazynowym, oraz Atal Textil, która zajmuje się hurtowym handlem tkaninami. Jego syn – Mateusz stoi na czele firmy bukmacherskiej Star-Typ Sport. Ich majątek to ponad 3,4 mld zł.

10. Ostatnie miejsce zestawienia należy do małżeństwa Bogdana i Elżbiety Kaczmarek, ich majątek to 3,137 mld zł. Założyciele firmy produkującej meble Com.40. Firma tworzy materace i meble tapicerowane m.in. dla IKEA. W Polsce spółka zatrudnia 2,5 tysiąca pracowników. Com.40 stworzyła własną markę meblową – Comforty.

Na wysokich pozycjach uplasowało się dwóch lubelskich przedsiębiorców. Miejsce 22. zajmuje Zbigniew Jakubas założyciel Grupy Kapitałowej Multico z majątkiem o wartości 1,4 mld zł. Natomiast 34. miejsce należy do Tadeusza Chmiela twórcy firmy Black Red White, jego majątek to 1,1 mld zł.

Pełna lista 100 najbogatszych znajduje się na https://www.forbes.pl/100-najbogatszych-polska/2019

KS

Powiązane
Scroll to Top