KOLEJNI TERYTORIALSI ZAPRZYSIĘŻENI - wlubelskim.pl

KOLEJNI TERYTORIALSI ZAPRZYSIĘŻENI

W niedzielę, 24 lutego na Placu Targowym w Łukowie kolejni ochotnicy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożyli przysięgę wojskową na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.

Na uroczystości licznie zgromadzili się mieszkańcy Łukowa, rodziny żołnierzy, przedstawiciele dowództwa WOT
oraz lokalnych władz samorządowych. Obecna na przysiędze była Wicemarszałek Sejmu RP Pani Beata Mazurek.

Ochotnicy pochodzą z całego województwa lubelskiego, wśród nich są pełnoletni uczniowie szkół średnich, studenci oraz nauczyciele, którzy postanowili wykorzystać ferie zimowe, aby wstąpić w szeregi lubelskiej brygady.

„Poszedłem do WOT bo chciałem się sprawdzić, czy dam rade ukończyć szkolenie. Uczę się w klasie mundurowej, a ferie  z WOT dały mi możliwość pogodzenia nauki ze szkoleniem podstawowym. Myślę, że w przyszłości zostanę żołnierzem zawodowym”. – mówił zaraz po przysiędze 18 – letni szer. Krzysztof 

Lubelska brygada już planuje letnią edycję szkolenia podstawowego – „Wakacje z WOT”.
Dla ochotników przewidziane będą aż trzy terminy: 22.06-07.07, 27.07-11.08, 17.08- 01.09.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna
z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 3100 żołnierzy i cały czas rośnie w siłę.

KS