Polepszenie jakości powietrza w Polsce może zmienić Program SDG-11 Zrównoważone Miasta. Podczas Szczytu Miejskiego „Miasta dla klimatu” w Katowicach, Deklarację podpisało 20 polskich miast. Wraz z nowymi członkami w sieci NAZCA jest już ich 100.

Największe miasta w Polsce zadeklarowały konkretne działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Ostatni raport WHO wskazuje, że na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich 36 to miasta w Polsce. Poprawa jakości powietrza w Polsce jest celem Programu SDG 11 – Zrównoważone Miasta. Finał kampanii przypadł na Szczyt Klimatyczny (COP 24) w Katowicach.

W ramach szczytu miejskiego, tzw. Urban Summit NAZCA Platform przyjęliśmy 100 polskich miast do sieci NAZCA. Wszystkie największe miasta w Polsce zadeklarowały konkretne działania na rzecz poprawy jakości powietrza, a my będziemy odpytywać i sprawdzać, czy te działania realizują –zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact Polska.

Główną przyczyną zanieczyszczeń jest ogrzewanie domów niskiej jakości paliwami. Z ok. 5 mln domów jednorodzinnych w Polsce blisko 70 proc. (3,5 mln) jest ogrzewanych za pomocą kotłów węglowych. Zwykle są to proste urządzenia, które nie spełniają standardów emisyjnych.

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami wskazuje, że ponad połowa (53 proc.) unoszących się w powietrzu pyłów pochodzi z gospodarstw domowych. Szczególnie rakotwórczy jest benzo(a)piren, a za blisko 87 proc. tego związku odpowiadają ludzie palący w piecach.

Sytuację zmienia rządowy program Czyste Powietrze, który z założenia ma poprawić efektywność energetyczną i zmniejszyć emisję pyłów z jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Budżet programu na lata 2018–2028 dla całego kraju sięga 103 mld zł, przy czym 63,3 mld zł trafią na dofinansowania, a pozostałe środki zostaną przeznaczone na niskoprocentowe pożyczki. Szacuje się, że termomodernizacje przejdzie nawet 4 mln domów, a w ciągu 5-8 lat różnica w jakości powietrza będzie znaczna.

MJ

 

Powiązane
Scroll to Top