W niedzielę w puławskich Azotach odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego wydarzenia stanu wojennego. Monument w formie krzyża został poświęcony pamięci pracowników, którzy pod sztandarami „Solidarności” domagali się swobód obywatelskich, godności pracowniczej i demokratyzacji życia społeczno-politycznego. Wysoki na 6,5 metra pomnik przypomina o innych krzyżach, które towarzyszyły pracownikom spółki.

Pierwszy krzyż zawisł na bramie głównej Zakładów 17 grudnia 1981 r. w rocznicę grudniowej masakry na Wybrzeżu w 1970 roku – wspomina Dariusz Malinowski z Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”.

Podczas uroczystości wojewoda lubelski Przemysław Czarnek przypominał, że Naród musi pamiętać o bohaterach stojących na straży interesów Polski. Na koniec pomnik upamiętniający strajk w puławskich zakładach poświęcił Arcybiskup Stanisław Budzik.

Obchody  37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Zamościu przybrały charakter odtwórczy. W czwartek na rynku solnym przeprowadzona została rekonstrukcja ówczesnych zdarzeń.

Inscenizację prezentowało kilkadziesiąt osób wcielając się w rolę demonstrantów „Solidarności” z flagami oraz ZOMO i milicji. Nie zabrakło armatek wodnych i milicyjnych samochodów takich jak UAZ czy Nysa.

Obchody Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk oraz Przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Marian Król.

 

MJ

Powiązane
Scroll to Top