Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie wybrała wykonawcę budowy betonowego pasa startowego, który powstanie na lotnisku szkoleniowym. Dzięki inwestycji uczelnia będzie w stanie podwoić liczbę studentów na kierunkach lotniczych i rozszerzyć swoją działalność. Realizacja budowy ma być zrealizowana do 2021 roku.

Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm – PREF-BET Wytwórnia Mas Bitumicznych, Betonu i Prefabrykatów oraz B.G. Construction – firmy z Wierzbicy przygotują projekt oraz go zrealizują.

Pas, który ma powstać na lotnisku PWSZ o długości 1020 m i szerokości 30 m jest niezbędny do pełnego funkcjonowania Centrum Lotniczego PWSZ w Chełmie i lotniska w Depułtyczach Królewskich. Umożliwi przede wszystkim wykonywanie wszystkich operacji lotniczych – również w okresach niekorzystnych warunków pogodowych.

Betonowy pas startowy to niezbędna infrastruktura lotnicza, która zwiększy atrakcyjność naszego Centrum Lotniczego i otworzy przed nami kolejne możliwości rozwoju. Dzięki temu m.in. będziemy mogli przyjąć dwa razy więcej studentów na kierunkach lotniczych niż dotychczas mówi Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PWSZ w Chełmie.

Zgoda na budowę betonowego pasa startowego to także początek kreowania dużo większego projektu, który zakłada m.in. powstanie specjalnego hangaru, gdzie będzie możliwość przeprowadzania remontów oraz napraw niemalże wszystkich rodzajów samolotów.

Realizacja będzie możliwa dzięki własnemu wkładowi finansowemu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, ale także pomocy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przekazało na tę inwestycję środki w wysokości ponad 16 mln złotych.

MJ

 

Powiązane
Scroll to Top