W piątek na platformie Netflix miała miejsce premiera nowego serialu  „1983” – thrillera ukazującego alternatywną wizję historii. Swoją rolę odegrał tam lubelski budynek Centrum Spotkania Kultur. Twórcy serialu uznali, że budynek CSK zaprojektowany w nowoczesnym stylu przez Bolesława Stelmacha najlepiej odda charakter totalitarnego państwa.

Serial został wyreżyserowany przez cztery polskie artystki: Katarzynę Adamik, Olgę Chajdas, Agnieszkę Holland i Agnieszkę Smoczyńską. Pierwsze dwa odcinki to dzieło Agnieszki Holland. W role głównych bohaterów wcielają się Robert Więckiewicz, Maciej Musiał, Michalina Olszańska, Andrzej Chyra i Zofia Wichłacz.

W ośmiu odcinkach, do których scenariusz napisał Joshua Long, CSK gra kilka ról. Jego majestatyczna kubatura idealnie wciela się w rolę  gmachu Służby Bezpieczeństwa, a surowe wnętrza zamieniają się w gabinet ministra spraw wewnętrznych. Zdumiewający jest fakt, że budowa siedziby CSK rozpoczęła się w 1974 r., a zakończyła dopiero w roku 2015 – zatem budynek swoim duchem pamięta czasy PRL.

Realizacja serialu „1983” według krytyków pozostawia wiele do życzenia. Pierwszy polski serial oryginalny Netflixa miał stanowić nową jakość, jednak na twórców spływa fala krytyki.

A jak Wam podoba się nowy serial i umiejscowienie w jego scenach CSK? Oceńcie sami >> https://www.netflix.com/pl/title/80205593 

 

MJ

Powiązane
Scroll to Top