Pierwsze sesje rad powiatowych oraz wybór rajców już za nami. Dla niektórych powiatów wyniki były przełomowe i po latach zmieniły się nastroje wyborcze. Województwo lubelskie zostało zdominowane przez Prawo i Sprawiedliwość.

Na 24 powiaty województwa lubelskiego PiS rządzi samodzielnie lub koalicyjnie w 17. Niezależnie PiS będzie sprawował władzę w 7 powiatach – janowskim, lubartowskim, lubelskim, puławskim, ryckim, świdnickim i biłgorajskim.

W miastach na prawach powiatu partia głos decydujący ma w Zamościu i Chełmie. W Lublinie władze przejęły KWW Krzysztofa Żuka, a w Białej Podlaskiej większość w radzie zdobyło porozumienie między „Białą Samorządową” i Koalicją Obywatelską. Wielkim przełomem jest wygrana w Chełmie młodego prezydenta Jakuba Banaszka z rządzącą 12 lat Agatą Fisz (SLD).

Ten ogromny sukces to efekt ciężkiej pracy wielu ludzi. PiS rządzi województwem w większości powiatów i jest to szansa dla młodych, którzy wezmą odpowiedzialność za swoje małe ojczyzny i wprowadzą nowe standardy w polityce – komentuje w rozmowie z naszym portalem Prezes Zarządu Okręgowego PiS Krzysztof Michałkiewicz.

Monika Jurak

Powiązane
Scroll to Top