Lubelscy Terytorialsi znów na poligonie - wlubelskim.pl

Lubelscy Terytorialsi znów na poligonie

W sobotę, 18 sierpnia br. blisko 300 żołnierzy OT z lubelskiej brygady rozpoczęło drugą turę szkolenia poligonowego w Nowej Dębie.
Trwa szkolenie zintegrowane żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. W miniony weekend, drugą turę ćwiczeń rozpoczęli Terytorialsi z 22 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dęblinie i 23 Batalionu Lekkiej Piechoty w Białej Podlaskiej. Szkolenie potrwa do 31 sierpnia br.
Poligon, to obowiązkowy i bardzo ważny etap szkolenia każdego Terytorialsa. Zintegrowane ćwiczenia poligonowe odbywają się po pierwszym roku szkoleń indywidualnych. Z jednej strony to sprawdzian zdobytych już umiejętności, z drugiej zaś, czas doskonalenia i zdobywania nowych żołnierskich umiejętności. Dwutygodniowy poligon, okupiony dużym wysiłkiem fizycznym, jest swoistą szkołą przetrwania, często także weryfikuje motywacje.
Na zajęciach żołnierze rozwijają umiejętności, m.in. z taktyki, topografii, łączności, strzelectwa i ratownictwa pola walki. Szczególnie ważne jest zgranie ze sobą żołnierzy tak, aby w przyszłości potrafili skutecznie współdziałać w warunkach bojowych lub sytuacjach kryzysowych.
Szer. Paulina Pawłowicz z batalionu chełmskiego, w cywilu studentka psychologii na KUL, właśnie zakończyła swoje pierwsze szkolenie poligonowe. O swoich doświadczeniach powiedziała: – To był mój pierwszy poligon, było ciężko, upały nie sprzyjały, ale powiedziałam sobie, że musze dać radę. Kadra była dla nas motywacją, napędzała nas do działania, tak samo ludzie, z którymi się szkoliłam. Jak się działa w grupie, to widzi się ten wspólny cel i wszystko idzie lepiej, szybciej. To grupa jest sednem wszystkiego. Chodzi o to, żebyśmy działali razem i umieli się porozumieć, bo w razie zagrożenia musimy być bardzo dobrze zgrani, żeby podołać wyzwaniom.
Szer. Dominik Futa, z batalionu chełmskiego, student ratownictwa medycznego w Lublinie. – Od zawsze była chęć, aby nałożyć mundur i być żołnierzem i właśnie służba w WOT daje mi tą możliwość. To mój pierwszy poligon, było ciężko, ale to była okazja do sprawdzenia siebie i pokonania swoich słabości. Działania w sekcji, w grupie, z ludźmi, z którymi się służy kilka miesięcy, dają motywację do służby. Na poligonie można nauczyć się prawdziwej żołnierki. Cały czas mieliśmy przy sobie broń i inne wyposażenie żołnierza. Jest dyscyplina, wstajemy codziennie o 5.30 i do samego wieczora jesteśmy na nogach i działamy. – powiedział szer. Dominik Futa.
Przypomnijmy, na poligonie w Nowej Dębie na Podkarpaciu trwa szkolenie zintegrowane żołnierzy 2 LBOT. W dwóch, dwutygodniowych turach w terminach: 30.07.2018-12.08.2018 i 18.08.2018-31.08.2018, zostanie przeszkolonych w sumie około 700 żołnierzy OT z naszego województwa. Szkolenie zakończyli już żołnierze z batalionów: lubelskiego, chełmskiego i zamojskiego. W drugiej turze szkolą się żołnierze z batalionu bialskiego i dęblińskiego. To już drugie w tym roku szkolenie poligonowe – na przełomie stycznia i lutego br. lubelscy Terytorialsi ćwiczyli w Wędrzynie (woj. lubuskie).

***
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego
ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2700 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy OT oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.