Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca - wlubelskim.pl

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

8 maja, w rocznicę urodzin założyciela Czerwonego Krzyża – Henriego Dunanta, obchodzony jest Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

W tym roku, aby poszerzyć wiedzę społeczeństwa na temat Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, podkreślić różnorodność pracy i uniwersalność podejścia, wszyscy, którzy świętują dziś Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, będą dzielić się jednym z najbardziej uniwersalnych symboli – uśmiechem.

Uśmiech jest symbolem szczęścia, komfortu i satysfakcji. Dla wolontariuszy oznacza dobrze wykonaną pracę. Dla osoby dotkniętej przez nieszczęście może oznaczać, że ktoś chce jej pomóc. Chcemy wykorzystać moc tego symbolu, aby uczcić poświęcenie Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, w szczególności jego pracowników i wolontariuszy na rzecz potrzebujących.

Ruch to globalna i niezależna sieć ponad 14 milionów wolontariuszy oraz 450 000 pracowników. Jest obecny w ponad 190 krajach. Wolontariusze i pracownicy ruchu wspierają ponad 160 milionów potrzebujących na całym świecie. Poprzez moc humanitaryzmu ratują ludzkie życie oraz łagodzą cierpienie. Wolontariusze oraz pracownicy Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca nigdy nie zostawiają nikogo bez pomocy. Nie ważne, czy ktoś ucierpiał w wyniku klęski naturalnej, czy wywołanej przez działania człowieka, czy w trakcie konfliktu zbrojonego. Jesteśmy wszędzie dla wszystkich (#Everywhere4Everyone).

W Polsce jest ponad 86 000 wolontariuszy, którzy angażują się w programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wspierają i aktywizują seniorów, uczą pierwszej pomocy i bezpiecznych zachowań. W swoich działaniach kierują się ideami humanitaryzmu, a w szczególności bezinteresownej pomocy. Wolontariusze to siła Polskiego Czerwonego Krzyża.

W tym tygodniu trwa również „Tydzień PCK” w ramach którego organizowana jest „Kwesta majowa”. Wolontariusze zbierają pieniądze do zaplombowanych i odpowiednio ponumerowanych puszek kwestarskich na wybranych ulicach w Lublinie. Zgromadzone pieniądze, Polski Czerwony Krzyż przeznaczy na dofinansowanie wypoczynku letniego dzieci i młodzieży z rodzin najuboższych.

Aby dołączyć się do przeprowadzenia zbiórki należy:

1. Zgłosić chęć do udziału w zbiórce w najbliższym oddziale PCK – tel. 815320827 wew. 25 lub 12, mail: lublin.mlodziez@pck.org.pl

2. Wybrać dni i godziny

3. Wolontariusze/ki będą kwestować na wybranych ulicach naszego miasta.

4. Przed zbiórką w danym dniu ok. godziny 9.00 należy pobrać puszki kwestarskie z biura PCK i po zakończeniu zbiórki do godziny 15.00 zwrócić pobrane puszki kwestarskie do biura PCK

5. Wolontariusze/ki owinni posiadać dowód osobisty lub legitymację szkolną. Na czas zbiórki wolontariusze otrzymają imienne identyfikatory.

– 8 maja zapraszamy również na wystawę filatelistyczną pt. „Czerwony Krzyż na znaczkach Świata”. Wystawa zostanie otwarta w Galerii Lubartowskiego Ośrodka Kultury . Otwarcie wystawy w galerii „Przy Ratuszu” zaplanowana na godzinę 13:00 – informuje Kamil Raczyński, specjalista ds. programowych z Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.