Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego i Arsenał Szkolenia Strzeleckie serdecznie zapraszają na Memoriał im. Józefa Franczaka ps. „Laluś”, który odbędzie się w dniach 11-12.05.2018 r. w godz. 10:00-16:00 w Wąwolnicy k. Nałęczowa.

Memoriał organizują: Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego oraz Arsenał Szkolenia Strzeleckie przy współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacją im. Kazimierza Wielkiego.

Pierwszy dzień (piątek) dedykowany jest dla uczniów wszystkich typów szkół, w szczególności klas mundurowych. Drugiego dnia (sobota) zawody dedykowane są dla wszystkich chętnych.

W memoriale weźmie udział syn Józefa Franczaka, Marek Franczak, który przekaże wspomnienia rodzinne związane z postacią „Lalusia”. Pogawędki z uczestnikami przeprowadzą obecni na memoriale kombatanci polskiego podziemia niepodległościowego.

Część edukacyjną Memoriału przeprowadzą historycy. Obecna będzie również Grupa Rekonstrukcji Historycznych, która uatrakcyjni przekaz pokazem umundurowania i uzbrojenia Żołnierzy Wyklętych.

Właściwa część Memoriału, czyli zawody ze strzelectwa sportowego odbędą się pod okiem instruktorów strzelectwa sportowego i prowadzących strzelanie. Dodatkowo 1 dnia Memoriału uczniowie szkół rywalizować będą w kategorii rekonstrukcji historycznej, czyli odzwierciedlenia wybranego przez siebie Bohatera polskiego podziemia niepodległościowego. Celem konkurencji jest dokładne zapoznanie się uczestników z konkretnymi sylwetkami, ubiorem i wyposażeniem osobistym Bohaterów podziemia antykomunistycznego. Uczestnicy Memoriału otrzymają dyplomy i nagrody książkowe. Z przeszkolenia z obsługi broni palnej uczestnicy uzyskają certyfikaty.

Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy po 25 osób. Każda z grup weźmie udział w następujących zajęciach i szkoleniach:

– spotkanie z kombatantami i Markiem Franczakiem, synem „Lalusia”,

– wykład historyka o polskim podziemiu niepodległościowym po II wojnie światowej,

– pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznych – prezentacja umundurowania, uzbrojenia i prelekcja o taktyce działań oddziałów partyzanckich,

– konkurs w kategorii rekonstrukcji historycznej, czyli przebrania się za wybranego przez siebie Bohatera polskiego podziemia niepodległościowego (dotyczy tylko młodzieży szkolnej w pierwszym dniu Memoriału),

– szkolenie z zakresu bezpieczeństwa na strzelnicy przez instruktorów strzelectwa sportowego,

– szkolenie z zakresu bezpiecznego posługiwania się bronią przez instruktorów strzelectwa sportowego,

– szkolenie z zakresu strzelectwa sportowego przez instruktorów strzelectwa sportowego,

– zawody ze strzelectwa sportowego w 4 konkurencjach (po 20 pocisków dla każdego uczestnika)

– ogłoszenie wyników i wręczenie dyplomów dla uczestników memoriału (dla każdego dnia Memoriału oddzielnie).

Memoriał im. Józefa Franczaka ps. „Laluś” organizowany jest dla uczczenia pamięci 100 rocznicy urodzin żołnierza Wojska Polskiego, uczestnika wojny obronnej 1939 roku, żołnierza ZWZ-AK, jednego z ostatnich „Żołnierzy Wyklętych”, Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Sierż. „Laluś” ukrywał się przez 18 lat, został zamordowany w wyniku komunistycznej obławy 21.10.1963 r.

Memoriał został dofinansowany ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz zbiórki publicznej „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”, organizowanej przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego.

Grup uczestników mogą zgłaszać się telefonicznie pod numerem tel.: 730-363-355 lub e-mailem: fundacja.fkw@gmail.com. Należy podać: nazwę szkoły, listę zgłaszanych uczestników (wystarczy imię i nazwisko) oraz nazwisko i nr tel. opiekuna grupy.

Udział w memoriale jest wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona.

 

Powiązane
Scroll to Top