– Projektem pod nazwą „Zmniejszenie zadłużenia miasta” liczymy na wywołanie dyskusji publicznej na temat zadłużenia miasta, na edukację mieszkańców w zakresie kondycji finansowej – tłumaczy Fundacja Wolności.
Według danych zamieszczonych w BIPie, oficjalny dług Lublina wynosi 1,45 mld zł. „Jak wynika z danych opublikowanych na portalu jawnylublin.pl, tylko w zeszłym roku zapłaciliśmy 33,7 mln zł tytułem obsługi zadłużenia – czyli samych odsetek (w tym odsetki od kredytów 30 mln zł oraz odsetki od obligacji 3,7 mln zł). W tym roku ma to być już 35 mln zł” – przypomina Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności, która w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok przygotowała projekt dotyczący debaty na temat finansów miasta.
Projekt dotyczy też spłaty (nadpłaty) zadłużenia (kredytu) miasta Lublin w kwocie 290 000 zł. Chodzi o zadłużenie generujące największe koszty. „Wybór konkretnego kredytu/pożyczki lub innych elementów zadłużenia zostanie dokonany przez skarbnika miasta. Informacja na ten temat zostanie opublikowana na stronie internetowej urzędu miasta” – dodaje Jakubowski.
Poza spłatą części zadłużenia, realizacja projektu polega na umieszczeniu na budynku ratusza (lub w innym reprezentatywnym miejscu, uzgodnionym z autorem projektu miejscu widocznym dla przechodniów) „zegara długu”, który będzie pokazywać mieszkańcom aktualne zadłużenie miasta, zadłużenie w przeliczeniu na jednego mieszkańca Lublina (wg liczby mieszkańców na dzień 1 stycznia każdego roku) i planowaną zmianę zadłużenia w bieżącym roku.
Powiązane
Scroll to Top