W całym kraju odbywają się dziś uroczystości związane z uczczeniem 8. rocznicy katastrofy, w której zginęła para prezydencka.

O godzinie 8:41, 10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny rozbił się samolot  Tu-154M. Polska delegacja leciała na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu.  Na pokładzie znajdowało się 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz 93 inne osoby stanowiące dotychczas intelektualno-polityczną elitę Polski: politycy, oficerowie, duchowni. Wszyscy pasażerowie tego tragicznego lotu zginęli.

Na pokładzie samolotu znajdował się m.in. Edward Wojtas, lubelski poseł, wcześniej marszałek województwa, jeden z najbardziej znanych działaczy ruchu ludowego na Lubelszczyźnie.

Uroczystości związane z uczczeniem tragedii trwają dziś w całym kraju. W Lublinie początek zaplanowano na godz. 7 w  kościele pw. Chrystusa Króla w Lublinie, przy ul. Ponikwoda 32, gdzie odprawiona zostanie msza św. za duszę śp. Edwarda Wojtasa. Natomiast o godz. 8.30, na cmentarzu przy Lipowej, w kolumbarium przy grobie Edwarda Wojtasa nastąpi złożenie wieńców, wiązanek, zapalenie zniczy i wspólna modlitwa.

Do udziału w uroczystości upamiętniającej ofiary narodowej tragedii zaprasza też Społeczny Komitet Obchodów 8. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.

Program uroczystości w dniu 10 kwietnia 2018 roku

godz. 16.30 –  uroczystość na Placu  Litewskim z zachowaniem ceremoniału wojskowego:

złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Lublin,
odegranie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej przez orkiestrę wojskową,
powitanie uczestników uroczystości,
odczytanie okolicznościowej odezwy Społecznego Komitetu Obchodów 8. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej,
odegranie okolicznościowego   utworu przez Orkiestrę Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie pod dyrekcją Pani Teresy Krasowskiej,
apel pamięci:  odczytanie 96 nazwisk Ofiar katastrofy smoleńskiej przez dwójkę uczniów, radnych Młodzieżowej Rady Miasta Lublin, zapalenie 96 zniczy przez harcerzy z ZHP, ZHR, Zawiszaków oraz uczniów klas mundurowych z lubelskich szkół,
salwa honorowa,
złożenie wspólnego wieńca  przez przedstawicieli Społecznego Komitetu: Wojewodę Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Dowódcę Garnizonu Lublin, Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej, Przewodniczącego Regionu Środkowo – Wschodniego NSZZ „Solidarność” pod tablicą upamiętniającą Ofiary katastrofy na budynku klasztoru oo. Kapucynów przy ul. Krakowskie Przedmieście 42, odegranie melodii „Cisza”.

Powiązane
Scroll to Top