9 kwietnia w Białej k. Radzynia Podlaskiego odbył się finał oddziałowy XLVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK.

Uczestnikami zawodów były 3-osobowe drużyny startujące w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

Celem turnieju jest poznawanie przez młodzież piękna ziemi ojczystej, jej przeszłości i teraźniejszości, popularyzowanie krajoznawstwa i turystyki jako formy aktywnego wypoczynku, propagowanie kultury wycieczkowania i rozwijanie sprawności fizycznej. Organizatorem eliminacji był Oddział PTTK w Radzyniu Podlaskim przy współpracy z Zespołem Szkół w Białej. Wsparcia finansowego imprezie udzielił Urząd Miasta i Gminy Radzyń Podlaski.

Uczestnicy turnieju musieli zmierzyć się z wieloma konkurencjami, które wymagały zarówno wiedzy teoretycznej jak i umiejętności praktycznych. Odbył się test wiedzy, obejmujący zagadnienia krajoznawcze, turystyczne, topograficzne, dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz udzielania pierwszej pomocy. Przeprowadzono też turystyczny marsz na orientację, rowerowy tor przeszkód oraz turystyczne ABC. Ostatnią z wymienionych konkurencji tworzyły: rozpoznawanie atrakcji turystycznych woj. Małopolskiego (gospodarza finału centralnego turnieju), rzut do celu, rozpoznawanie roślin oraz test wiedzy i Janie Pawle II. Ocenie podlegały również zdobyte przez uczestników odznaki turystyczne.

W klasyfikacji generalnej turnieju, w kategorii szkół podstawowych, na najwyższym stopniu podium stanęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Woli Osowińskiej w składzie: Wiktoria Skowron, Kacper Zabielski i Kacper Krasucki (opiekun Hanna Gołoś). Wśród gimnazjalistów zwyciężyła drużyna Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim w składzie: Marcel Fijałek, Jacek Pieniak i Sebastian Rolla (opiekun Dorota Staroń). Z kolei w kategorii szkół ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjny okazał się zespół I LO w Radzyniu Podlaskim w składzie: Julia Jankowska, Karolina Staroń i Aleksandra Gątarczyk (opiekun Katarzyna Skrzeczkowska). Puchary, dyplomy i narody rzeczowe wręczyli: wójt gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek, dyrektor ZS w Białej Andrzej Prokopiuk oraz prezes Oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim Bogdan Fijałek.

Najlepsze zespoły w każdej kategorii wiekowej będą reprezentowały radzyński Oddział PTTK w finale wojewódzkim turnieju, który odbędzie się w dniach 11-12 maja w Sawinie k. Chełma.

Robert Mazurek

 

Powiązane
Scroll to Top