Prezydent Lublina ma już czwartego zastępcę - wlubelskim.pl

Prezydent Lublina ma już czwartego zastępcę

Od 1 kwietnia obecny radny Mariusz Banach zasiądzie w fotelu zastępcy prezydenta Lublina. Ma się zająć zarządzaniem oświatą.

Jak informuje lubelski ratusz, do głównych zadań nowego zastępcy prezydenta będzie należało m.in. przygotowanie szkół średnich na przyjęcie w roku szkolnym 2019/2020 roku podwójnego rocznika (równolegle ukończą szkołę uczniowie III klas wygasających gimnazjów oraz VIII klas nowych podstawówek), promocja szkolnictwa branżowego, podnoszenie jakości procesu kształcenia i wychowania w szkołach, a także nadzór nad budową i rozbudową szkół, w szczególności w dzielnicach Węglin, Ponikwoda, Felin, Sławin.

– Przed nami nowe wyzwania w lubelskiej oświacie z którymi musimy się zmierzyć. Są one pochodną wielu zmian, w tym reformy oświaty, której konsekwencje będziemy odczuwać przez najbliższe lata – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – W obliczu tych wyzwań, zdecydowałem powołać na mojego zastępcę Mariusza Banacha, doświadczonego samorządowca, nauczyciela, osobę mocno zaangażowaną w rozwój i podnoszenie jakości lubelskiej oświaty – dodaje Żuk.

Mariusz Banach urodził się w 1969 r. w Lublinie, jest magistrem teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na tej uczelni uzyskał doktorat z socjologii. Od 1992 r. jest nauczycielem katechetą, w latach 2004-2006 był wykładowcą w katedrze socjologii KUL. Od 2006 roku Radny Rady Miasta Lublin, od 2010 pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Oświaty i Wychowania RML. Za działalność edukacyjną został nagrodzony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Tymczasem w opozycji słychać głosy, że powołanie Banacha to przede wszystkim tworzenie politycznego zaplecza i zagwarantowanie stabilności w radzie miasta, w której prezydent ma poparcie nieznacznej większości – poza Klubem PO wspierany jest właśnie przez Klub Wspólny Lublin, z którego wywodzi się Banach.

Mandat radnego zwolniony przez Banacha obejmie była radna Jadwiga Mach.

tn

fot. www.lublin.eu