Lubelscy Terytorialsi uczcili swojego patrona - wlubelskim.pl

Lubelscy Terytorialsi uczcili swojego patrona

Żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” oddali dziś hołd swemu wielkiemu patronowi.

Dokładnie 69 lat temu, 7 marca 1949 roku, w więzieniu warszawskim na Mokotowie komuniści wykonali wyrok śmierci na mjr Dekutowskim – jednym z najsłynniejszych Żołnierzy Wyklętych i legendarnym dowódcy oddziałów partyzanckich na Lubelszczyźnie.

– Lubelscy Terytorialsi z dumą noszą imię „Zapory”, a 7 marca, to dla nich jedna z najważniejszych dat – przypomina kapitan Damian Stanula, rzecznik 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W tym roku żołnierze 2 LBOT wzięli udział w obchodach organizowanych przez XXIX Liceum Ogólnokształcące im. mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 mszą świętą w intencji „Zapory” i jego siedmiu towarzyszy, w Kościele
p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (kościół garnizonowy) przy al. Racławickich 20 w Lublinie. Następnie złożono wieńce na symbolicznej mogile przy ul. Białej i pod pomnikiem przed XXIX LO, przy ul. Lipowej 20 w Lublinie. Uroczystości uświetnili swoją obecnością sami „Zaporczycy”.

W ubiegłym roku, 1 marca, decyzją Ministra Obrony Narodowej 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała imię mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Przejęła i kultywuje tradycje: 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, 8 pułku piechoty Legionów Armii Krajowej, 9 pułku piechoty Legionów Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Okręgu WiN – Lublin. Lubelska brygada obchodzi swoje święto w dniu 24 maja, na pamiątkę największej bitwy partyzanckiej Lubelszczyzny, pod Krężnicą Okrągłą.

Kim był mjr Hieronim Dekutowskiego ps. „Zapora”?

Urodził się 24 września 1918 roku w Dzikowie, w rodzinie z tradycjami patriotycznymi. W młodości związany był z harcerstwem. Mając zaledwie 20 lat, jako ochotnik wziął udział w wojnie obronnej 1939 roku. Następnie przedostał się do Francji i zgłosił do formowanych jednostek Armii Polskiej, gdzie walczył w szeregach 2 Dywizji Strzelców Pieszych. Po walkach został ewakuowany do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty i uzyskał stopień podchorążego. Następnie trafił do ośrodka szkoleniowego cichociemnych, tam 4 marca 1943 roku został zaprzysiężony i obrał pseudonim „Zapora”.

W połowie września 1943 roku został zrzucony do Polski, otrzymując przydział Kedywu Okręgu AK Lublin. Prowadził liczne akcje bojowe i dywersyjne, a jedną z najważniejszych było starcie z oddziałami niemieckimi pod Krężnicą Okrągłą 24 maja 1944 roku. W połowie 1945 roku został awansowany do stopnia majora. Podporządkowano mu wszystkie oddziały leśne w okręgu lubelskim. Z czasem obszar jego działań rozszerzył się na tereny Rzeszowszczyzny i świętokrzyskiego. Szacuje się, że w okresie 1944-1947 przeprowadził blisko 600 akcji.

Po ogłoszeniu przez komunistów amnestii w lutym 1947 roku, Hieronim Dekutowski zaprzestał działalności zbrojnej i ujawnił się. Zagrożony aresztowaniem, podjął próbę ucieczki poza granice kraju, jednak 16 września został zatrzymany przez funkcjonariuszy bezpieki. Wraz z siedmioma kolegami został osadzony w Centralnym Areszcie Śledczym MBP na warszawskim Mokotowie. Do 1 czerwca 1948 roku „Zapora” przeszedł okrutne śledztwo. Został skazany na siedmiokrotną karę śmierci. Po osadzeniu w celi śmierci, Zapora i kilku jego towarzyszy zaplanowali ucieczkę, która jednak nie powiodła się. Wyrok śmierci utrzymano, a Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano 7 marca 1949 roku w podziemiach więzienia mokotowskiego. Hieronim Dekutowski i jego podkomendni zostali rozstrzelani przez „kata z Mokotowa” st. sierż. Piotra Śmietańskiego. „Zapora” został pochowany w tajemnicy, w nieznanym przez lata miejscu. Jego szczątki odnaleziono latem 2012 roku, w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.