Orban: Spór o relokację uchodźców zwieszony - wlubelskim.pl

Orban: Spór o relokację uchodźców zwieszony

Kulisy szczytu w Brukseli. Tusk poległ, Orban zdradza szczegóły.

Temat migracji zdominował pierwszy dzień szczytu Unii Europejskiej, który odbywa się w Brukseli. Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani jest przeciwko podejmowaniu przez państwa członkowskie decyzji w sprawie reformy polityki migracyjnej na zasadzie jednomyślności. To zupełnie inne podejście do rozwiązania problemu niż zaproponował to szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Tymczasem według informacji zamieszczonej przez premiera Węgier Viktora Orbana przywódcy państw UE zgadzali się na szczycie w Brukseli w sprawie ochrony granic i zatrzymania migrantów na granicach zewnętrznych, ale nie w sprawie relokacji i imigracji.

„Dobra wiadomość jest taka, że zgadzaliśmy się co do tak zwanych kwestii zewnętrznych związanych z migracją: ochrony granic i zatrzymania migrantów na zewnątrz granic. Gorszą wiadomością jest to, że nadal nie zgadzamy się w kwestii osiedlania i imigracji” – stwierdził szef węgierskiego rządu w nagraniu opublikowanym w nocy z czwartku na piątek.

Jak dodał Orban, w UE wciąż jest „wielu, dużych i silnych, który nie chcą powstrzymania migracji, tylko chcą sprowadzić migrantów do Europy, a potem na zasadzie obowiązku ich rozdzielić”.