36 lat temu wprowadzono stan wojenny - wlubelskim.pl

36 lat temu wprowadzono stan wojenny

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce.

To jedna z najbardziej dramatycznych dat w historii Polski, którą podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu (tuż przed północą) minutą ciszy uczcili posłowie.

Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok, a władze komunistyczne już 12 grudnia rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i „Solidarności”. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. Wzięło w tym udział 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Jak przypominają historycy, w 40 zakładach doszło do brutalnych pacyfikacji strajków, przy użyciu oddziałów ZOMO i wojska. Szczególnie dramatyczny przebieg miały strajki w kopalniach na Górnym Śląsku. 16 grudnia 1981 r. w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w trakcie kilkugodzinnych walk milicjanci użyli broni palnej, zabijając 9 górników.

Na Lubelszczyźnie również dochodziło do zatrzymań i starć z przedstawicielami reżimu. Na pamiątkę tamtych wydarzeń Instytut Pamięci Narodowej wzorem lat poprzednich przygotowuje kampanię społeczną pod hasłem „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Kampania nawiązuje do gestu solidarności jaki wykonał ówczesny wolny świat wobec Polaków w stanie wojennym. Symboliczne światło wolności zapalił wówczas w Pałacu Apostolskim w Watykanie papież Jan Paweł II. W orędziu do narodu prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Regan powiedział „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie da się zgasić”.

W związku z tym lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza do wspólnej akcji. – Niech 13 grudnia o godz. 19.30 w urzędach i budynkach użyteczności publicznej, w szczególności zaś w milionach polskich domów zapłoną w oknach świece – zachęcają przedstawieciele lubelskiego IPN.

Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na Lubelszczyźnie rozpoczęły się już 12 grudnia zbiórką krwi w siedzibie Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność, która jest głównym organizatorem obchodów rocznicowych. Zaplanowano m.in. rekonstrukcję pacyfikacji robotników pod Fabryką Samochodów Ciężarowych w Lublinie przez oddziały MO, ZOMO i ORMO. Rozpoczęcie transmisji na facebookowym profilu lubelskiego IPN zaplanowano na godz. 13.50.

Szczegółowy plan obchodów:

13 grudnia

 

12.00 – Konferencja poświęcona wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce – Aula WSEI;
13.30 – Zbiórka uczestników rekonstrukcji na pozycjach wyjściowych w okolicach bramy wejściowej do dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych;
13.40 – Odtworzenie komunikatu W. Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego;
13.50 – Demonstracja pracowników FSC, działaczy i związkowców „Solidarności” (transmisja na żywo);
14.00 – Przyjazd kolumny samochodów MO, ZOMO i ORMO (transmisja na żywo);
14.10 – Negocjacje i starcia protestujących z MO, ZOMO i ORMO (transmisja na żywo);
17.00 – Koncert „Pieśni Niepokornej” w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie;
18.00 – Msza św. w kościele pw. pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie;
18.30 – Marsz upamiętniający ofiary Stanu Wojennego – Plac Litewski;
19.15 – Przemarsz pod pomnik bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.