Projekt autorski Roberta Grudnia zakończony  - wlubelskim.pl

Projekt autorski Roberta Grudnia zakończony 

 Teatr Brata Alberta to odpowiedź na wezwanie św. Jana Pawła II – mówi artysta na podsumowanie niezwykłego projektu.

Ku końcowi zbliża się Rok Świętego Brata Alberta 2017. Tego świętego znamy jako społecznika, niestrudzonego opiekuna ludzi bezdomnych, wydobywającego ich ze skrajnej nędzy. Tymczasem Brat Albert był człowiekiem o niezwykle bogatym życiorysie powstańca styczniowego i uznanego artysty – malarza. Niezwykłą osobowość przypomniały finałowe koncerty w Zwoleniu i Puławach (3.12) oraz w Janowcu nad Wisłą (10.12), zamykające obchody roku św. Brata Alberta. Były częścią projektu Roberta Grudnia, który przy tej okazji powołał Teatr Brata Alberta.

Inicjatywa ta wyrosła z tradycji, jaką na festiwalach współtworzonych przez Roberta Grudnia, są spektakle i koncerty słowno-muzyczne wykonaniu najlepszych polskich aktorów, warto tu wspomnieć cykl “Z Herbertem po kraju” ,“Dobry wieczór, monsier Chopin” z okazji obchodów Roku Chopinowskiego, “Hymn” Słowackiego, “Zło dobrem zwyciężać – ks. Jerzy Popiełuszko”, cykl koncertów słowno-muzycznych w 150. rocznicę powstania styczniowego, Oratorium Roberta Grudnia “Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę” w 1050 rocznicę Chrztu Polski. Preludium zapowiadającym inaugurację tego teatru był spektakl słowno-muzyczny “Być dobrym jak chleb…Adam Chmielowski – Brat Albert”. Dotychczas w projektach Roberta Grudnia występowali znakomici aktorzy scen polskich jak Jerzy Trela, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Zelnik, Anna Seniuk, Anna Romantowska, Grażyna Barszczewska, Maciej Zakościelny.

– Teatr Brata Alberta to odpowiedź na wezwanie św. Jana Pawła II, który w “Liście do artystów”, pisał że Kościół potrzebuje sztuki. W dobie powszechnego kryzysu autorytetów to wezwanie staje się szczególnie aktualne. Teatr Brata Alberta nadal będzie promował chrześcijańskie wartości, klasykę literatury polskiej, pokazywał postacie ważne dla historii i kultury Polski – dodaje Robert Grudzień.

Brat Albert Chmielowski jest bohaterem najbardziej znanego dramatu Karola Wojtyły “Brat naszego Boga”. Właśnie ta sztuka w adaptacji aktorów młodego pokolenia miała swoją premierę w Krynicy – Zdrój, podczas podczas oficjalnej inauguracji Teatru Brata Alberta. Wystąpili młodzi aktorzy Andrzej Rozmus, Martyna Kowalik, Wojciech Trela. Muzykę do spektaklu przygotował i wykonał Robert Grudzień, a Jerzy Trela zapewnił konsultację artystyczną tego przedsięwzięcia. – Obchodzimy ustanowiony przez Sejm RP i Episkopat Rok Św. Brata Alberta. Przez cały rok w ramach festiwali, nad którymi sprawuję opiekę artystyczną, odbywały się koncerty i spektakle – słowno muzyczne przybliżające życie i przesłanie Adama Chmielowskiego – Brata Alberta. Dla św. Jana Pawla II był bardzo ważną postacią, swoistym drogowskazem w przejściu od życia artystycznego do duchownego, od sztuki do służby bliźniemu. Papież Polak pisał: “Widziałem w nim model, który mi odpowiadał: rzucił sztukę, żeby
stać się sługą biedaków – „opuchlaków”, jak ich nazywano. Jego dzieje bardzo pomogły mi zostawić sztukę i teatr i wstąpić do seminarium duchownego” – wyjaśnia Robert Grudzień.

“Być dobrym jak chleb” to spektakl słowno – muzyczny napisany w 100. rocznicę śmierci Brata Alberta – Adama Chmielowskiego. Scenariusz autorstwa Anny Dreli oparty jest na listach do rodziny, przyjaciół czy współbraci zakonnych oraz sióstr Albertynek a także pismach urzędowych i innych dokumentach pozostawionych przez Adama Chmielowskiego -artystę i Brata Alberta zakonnika. Spektakl ukazuje polskiego patriotę, powstańca styczniowego a także artystę malarza, stawianego wśród najlepszych malarzy polskich swoich czasów, czyli obok Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Juliusza Kossaka czy Jacka Malczewskiego.

– Można powiedzieć, że święty mówi o sprawach aktualnych także w naszych czasach swoimi słowami, dzieli się własnymi przemyśleniami, rozterkami spostrzeżeniami. Ważne jest to, że Adam Chmielowski przez całe życie szanował drugiego człowieka, widząc go także w najuboższych, bezdomnych. Fakt, że był znanym artystą – malarzem, wykorzystywał w działalności charytatywnej, włączając w nią środowisko artystyczne oraz prowadząc rozmowy z samorządami – zauważa Robert Grudzień, pomysłodawca przedsięwzięcia artystycznego, artysta który od lat tworzy autorskie projekty artystyczno – edukacyjne “Spotkania z historią i sztuką”, solista Filharmonii Lubelskiej.

Spektakl nawiązuje do obchodzonego w 2017 roku Św. Brata Alberta. Premiera odbyła się 1 lipca w kościele OO. Cystersów w Jędrzejowie, gdzie 800 lat temu żył i spisywał historię Polski bł. Wincenty Kadłubek, zakonnik i biskup krakowski. Spektakl został pokazany m.in. na festiwalach w Lublinie, Białogardzie, Krynicy-Zdrój, Warszawie, Krakowie, Wolborzu, Szewcach, Radomiu, Trzebnicy, Obornikach Śląskich i Stalowej Woli oraz w wielu parafiach w Polsce. Koncerty kończące projekt odbyły się w miejscach ważnych dla Adama Chmielowskiego, ale także związanych z kulturą polską i powstaniem styczniowym. “A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą ojczyźnie” – pisał poeta Jan Kochanowski. W Zwoleniu – mieście, gdzie znajdują się grobowce rodziny Kochanowskich i położonym niedaleko Czarnolasu, gniazda rodzinnego poety – w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego 3 grudnia o 16.00 wystąpili: Olgierd Łukaszewicz – znany polski aktor teatralny i filmowy, Sylwia Strugińska – sopran, Robert Grudzień – organy, Chór „Betania”, pod dyrekcją Anny Trzaskowskiej, s. Agnieszki.

Koncert zgromadził tłumy publiczności, a finałowym akcentem było wspólne dzielenie się chlebem.

Od 1999 roku Św. Brat Albert jest patronem Puław. Dlatego 3 grudnia o godz.19.00 w tym mieście, gdzie Adam Chmielowski studiował w Instytucie Politechnicznym i Rolniczo- Leśnym oraz skąd w styczniu 1863 roku ruszał do powstania – w kościele pw. św. Brata Alberta wystąpili: Jerzy Zelnik – aktor, Sylwia Strugińska – sopran, Robert Grudzień – organy.

Ostatni z koncertów, będący klamrą zamykającą obchody, odbył się w Janowcu nad Wisłą, również miejscowości związanej z powstaniem styczniowym. Pobliski Kazimierz nad Wisłą zajął oddział Leona Frankowskiego, w którym służył Adam Chmielowski, późniejszy Brat Albert. W rejonie Janowca żołnierze powstania przeprawiali się na drugą stronę Wisły. Po upadku powstania, w ramach represji carskich, Janowiec utracił prawa miejskie. 10 grudnia o godz.16.30 w kościele pw. św.
Stanisława bp. m. i św. Małgorzaty, odbyło się wykonanie spektaklu słowno – muzycznego “Być dobrym jak chleb”. Wystąpili: Jerzy Zelnik, który odegrał postać Adama Chmielowskiego i Brata Alberta, Alicja Węgorzewska, mezzosopran światowej sławy śpiewaczka i Robert Grudzień – organy, producent projektu oraz chór parafialny pod dyrekcją Michała Tęczy. Mimo, przejmującego chłodu, kościół był wypełniony publicznością. Po koncercie złożono kwiaty i zapalono znicze przy kamieniu – pomniku, ufundowanym w październiku 2013 roku z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego, w ramach projektu artystycznego „Każdemu marzy się wolność”. Na zakończenie odbyło się spotkanie w Domu Chleba – miejscu nawiązującym do przesłania Brata Alberta, by „być dobrym jak chleb”.

– Brat Albert to wielki patriota, który czekał na wolną Polskę. Dlatego kończąc projekt mu poświęcony jednocześnie zainaugurowaliśmy obchody przypadające w roku przyszłym obchody 100. lecia niepodległości Polski. Dziękuję wszystkim zaangażowanym we współpracę i mam nadzieję, że obchody 100. lecia będą równie udane – powiedział Robert Grudzień.

Wydarzenie odbyło w ramach Teatru Brata Alberta, przy współpracy Fundacji Bliźniemu Swemu na rzecz Towarzystwa Brata Alberta, Michał Tęcza – koordynacja, Robert Grudzień producent projektu, współpraca Krzysztof Szulowski Poseł na Sejm RP. Partnerami byli: Muzeum Czartoryskich w Puławach, Zwoleńska Grupa Regionalna, Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu oraz Dom Chleba w Janowcu.

Tekst i foto: nadesłane